A Pinterest az egyik legfantasztikusabb, inspirációs oldal a neten. Ugyanakkor az sem véletlen, hogy idővel elindították, a kizárólag férfiaknak szóló Pinterest oldalt (Dudepins). Mert előbbi valóban egy kicsit olyanná vált, mint egy színes-szagos, őrült, pasztell utazás a női agy labirintusába.
Mindent megtalálunk, ami csak átsuhanhat a fejünkben, legyen szó trendekről, sminkről, öltözködésről, lakberendezésről, életigazságokról, cukiságokról stb. Mindez vizuálisan tálalva, hogy gondolkodni se kelljen túl sokat. Órákat el lehet böngészgetni a legkülönbözőbb albumok között, egy idő után azonban kiderül, hogy a valódi, értékes tartalom mindebben a cukormázban igen csekély. A csillogás, és a képmanipuláció viszont annál több.
Nincs ez másként a különböző színtípusok tálalásával sem.
Az évszakelmélet hatalmas népszerűségnek örvend. Rengeteg (RENGETEG) albumot találhatunk a témában (többnyire ugyanazzal a tartalommal). Ami nem gond, sőt!
Nagyon érdekes és izgalmas látni, mások hogyan értelmezik az adott témát.
Azonban ha valaki a Pinterestről szeretné kitalálni, hogy milyen évszaktípusba is tartozik, az nem biztos, hogy sikerrel jár. Mivel a Pinterest legnagyobb százalékában inkább hasonlít egy kislány lakatos naplójához, mint egy komoly, szakmailag megalapozott fórumhoz.
![A tízezerből melyik a hiteles?]()
A tízezer nagyon hasonlóból melyik a hiteles?
A Pinteresten (illetve a bloggerek hatalmas palettáján) az információ terjedésének törvényszerűségei szerint minél távolabb kerül valami a forrásától, annál pontatlanabbá válik.
Rengeteg félreértelmezett, vagy félreértelmezhető anyag terjed rajta, melyeket nem jelent gondot kiszűrni, ha valaki jobban belelát a témába. A probléma ott kezdődik, amikor valaki az alapokkal sincs tisztában, és tökéletes káosz válik az érdeklődés kicsi, tiszta magocskájából.
Én, a Lágy Nyár
Ezt az évszaktípus-káoszt a saját színtípusommal szeretném példázni. Egyfelől azért, mert talán a lágy típusok értelmezése az egyik legnehezebb, másfelől pedig azért, mert szeretem a palettámat, és kicsit mindig fáj érte a szívem, amikor átszabják. ![:)]()
Lássuk az ide vonatkozó ellentmondásokat a Pinterestről
1) Külső – hírességek nyomában
A divat egy vizuális témakör. Nem lehet megkerülni benne a képeket. Az évszaktípusok méginkább, így érthető, hogy mindenki próbál valamiféle viszonyítási pontot keresni a rendszerben. Igen ám, de mi van, ha már az sem helyes irány, ahonnan kiindulunk?
A Pinterest válogatások alapján elkezdhetek örülni, mert úgy tűnik, hogy esélyem van Brad Pittnél. Ugyanis nagyon sok helyen Jennifer Aniston és Angelina Jolie is ebbe a csoportba tartozik.
De már itt elbizonytalanodhatnék, hiszen Jolie be van sorolva a világon mindenhova máshova is, őszbe, tavaszba, télbe egyaránt. Hasonlóképp vándorol a többi híresség is, mint Sarah Jessica Parker, vagy Jessica Biel, Rihannáról nem is beszélve. (Bár talán utóbbi fizikai hasonlóságát vakon is kizárhatom) ![:)]()
Nem véletlen, hogy számos szakértő elhatárolódik a hírességek elemzésétől (amivel valahol egyet is értek), mivel egy virtuális elemzés mindig magában hordozza az átviteli eszközök (szín)deformáló sajátosságait. (A stúdió, magazin-és egyéb manipulált fotók valóságtartama ebben a témában szinte 0%)
Oké, nem vagyok se Angelina, se Rihanna. Hogyan tovább?
2) Külső – táblázatok, típusleírások, fizikai jellemzők
Ami véleményem szerint semmit nem ér, amikor szem-haj-és bőrszíneket próbálunk skálázni. A te monitorodon nem az lesz, mint az én monitoromon. A bőrtónus teljesen más, mint nagyobb felületen, élőben. A szemszínek mondhatjuk, nem léteznek ilyen formán. Talán a hajszín van a legközelebb a valósághoz. A többi érték teljesen fals.
Valahol ajánlgatják, hogy döntsük el a vénánk színét, zöld, lila, vagy sárga… nekem ez kissé bizarr.
![Elméletileg a Lágy Nyár jellemzői... talán a hajszín talált.]()
Elméletileg a Lágy Nyár jellemzői… talán a hajszín talált.
3) A paletták
Nagyon érdekesek a színpaletták, mert összességében a legtöbb még korrektnek is mondható.
(Amíg nem próbáljuk meg kinyomtatni. Ne próbáljuk meg kinyomtatni, a másod-harmad-századkézből származó paletták nem lesznek színhelyesek.)
Viszont szinte mindig van egy-két olyan pontjuk, ami ezer kérdést felvet. Például a Lágy Nyár esetében sokan a “majdnem ősz” elképzelés alapján kevernek bele őszi árnyalatokat, holott a Lágy Nyárnak nem sok köze van az Ősz típusokhoz. Hideg színei vannak.
Egy Pinterestről lementett Lágy Nyári színpalettán érzékeltetném, mennyire fontosak a részletek, ha árnyalatokról van szó. (Csak ráböktem az első szimpatikusra.)
Nagyon valószínű, hogy más négyzetek lennének kérdésesek egy telefont, egy táblagépet, vagy egy régi, képcsöves monitort szemlélve. Én most a saját laptopom képe alapján választottam ki a problémásabb részeket.
![A képernyőn elvesznek a fontos részletek.]()
A képernyőn elvesznek a fontos részletek.
- Elsőre minden rendben van vele. Szürkék, csodás türkizeszöldek, lágy mályvák, burgundi, padlizsán, középkék, ezüst, középtónusok…
- Aztán megüti a szemünket az a “gold tone”. Miért is? Jaaa… mert Nyár-Ősz, és akkor jó lesz az őszi aranyékszer is. Igazából nem. Nem lesz jó. Maximum a rózsaarany, de ahhoz meg ennek a sárgásarany színnek nem sok köze van. Tehát máris megtévesztő, hogy akkor most milyen legyen az ékszereim színe?
- A második legfeltűnőbb problémaforrás az a sárgás-zöldes-mustáros valami, a bal oldalon. Ha citromsárga szeretne lenni, nagyon nem jó ez az irány. Egyébként nincs ilyen színe a Lágy Nyárnak.
- A rószaszínek is állandó problémaforrásként szolgálnak. A lágyabb, füstösebb, puhább mályvás-rózsaszínek a paletta alapköveit jelentik. Ellenben minden szín, ami megy a lazacok felé, azonnal besárgítja ezt a típust is, mint a hideg színtípusokat általában. A Lágy Nyárnak tehát korallos-lazacos árnyalatok nem igazán előnyösek.
- A lilák terén bár nem annyira vészesen, de a klasszikus, Hideg Nyári palettát képviselő kékeslilák, levendulák sápasztóan hatnak a lágy típusokra (pont azért, mert semlegesebbek említett társaiknál) Az ő liláik mindig inkább a vöröses-ibolya irányába hajlanak.
- Másfelől úgy vélem ezen a palettán a középső oszlop már túl sötét egy Lágy Nyárnak, lehet hogy azok a felismerhetetlenül sötét színek már öregítenék. (Inkább a Sötét Tél palettáján lenne a helyük, nem itt.)
- Végül a zöldek. A mentazöld jó. A sárgászöld (fű-alma-pisztácia) katasztrófa. Most élesben ki is lehet próbálni, mindkettővel tele vannak a boltok.
4) Montázsok – torpedójáték
A színpaletta alapján szetteket csinálni nagyon kreatív és jópofa dolog. De ha vakon hagyatkoznánk a Pinteresten talált kombinációkra, könnyen eltévednénk a színek tengerében. Persze nem mindegyik használhatatlan, sőt, többségében teljesen vállalható montázsokat láthatunk, de most inkább azokra mutatnék példát, amik teljes tévútra vezethetnek bárkit.
![Ősz típusnak teljesen jó lenne.]()
Ősz típusnak teljesen jó lenne.
Csinál egy szép, ősz típusú összeállítást, majd odaírja, hogy Lágy Nyár. Egyetlen színt se sikerült eltalálnia.
![Dolgok egymás mellé pakolva.]()
Dolgok egymás mellé pakolva.
Ismételten értelmezési problémákra utal, amikor se a színkártyának, se a montázsban szereplő színeknek nincs köze a típushoz.
![Hideg és meleg színek olvasztótégelye]()
Hideg és meleg színek olvasztótégelye
“Semleges színek lágy típusoknak” – helyett semleges színek a Lágy Ősz típusnak (+szürke) lehetne a kép címe.
Egyes árnyalatok túl sötétek a lágy típusoknak.
Egyébként sajnos nagyon sokszor Sötét Télnek való összeállítás sikerül Lágy Nyár helyett.
![Hideg és meleg színek olvasztótégelye]()
Hideg és meleg színek olvasztótégelye
Pontosan az ütközik ki ezen az összeállításon, amikre a fenti palettán rákérdeztem.
Azt a meghatározhatatlan citrom-mustárszínt máris mustárszínként értelmezik.
A mentazöldet alma/fűzöldnek.
Összemossák a hideg és meleg rózsaszínt.
Ott van az a sápasztó levendulaszín.
Mi a tanulság? Ne hagyatkozzunk ilyen pontatlanságokra!
Az évszaktípusok felosztása nagyon érzékeny finomhangolása az árnyalatoknak. Nem pusztán arról szól, hogy a lágyabb típus szaturációját lehúzzuk, a sötét típusén pedig feltoljuk a feketét. Ha így lenne, nem lenne szükség színtanácsadókra. ![:)]()
Természetesen lehet meleg színeket elhelyezni egy Lágy Nyár öltözködésében is, ez azonban nagyon tudatos, és kiemelt elhelyezése a színeknek, nem pedig egy fűzöld kendő körbetekerése egy baracksárga blúzon. (Lehetőleg ne ezzel a haladó szinttel kezdjük az ismerkedést az évszaktípusokkal, előbb lakjuk be, és ismerjük fel a saját, legjobb árnyalatainkat!)
Keresd a tiszta forrást!
A Pinteresten visszafejtegetni, hogy melyik képanyag honnét érkezik, néha nagyon nem könnyű. Érdemes azonban egy kicsit utánajárni (vagy utánagondolni), hogy a színpaletták értelmezése alapján belefér-e a színtípusunkba az, amit látunk, vagy sem?
Rengetegen inkább csak hobbi, érdeklődés szintjén foglalkoznak ezzel a témával a Pinteresten, nem várható el, hogy ezek az albumok szakmailag hitelesek legyenek. Ha valaki szakértőként van jelen, bizonyosan ott van egy elérhetőség, vagy weboldal link, ami alapján leellenőrizhetjük, hogy mit és miért javasol.
Legyen meg tehát a puszta, vizuális öröm ezekben a képes évszaktípus-utazásokban, mert sok-sok jó ötletet és érdekességet lehet találni a Pinteresten. Azonban érdemes közben ignorálni a kevésbé megalapozottnak tűnő anyagokat.
Képek forrása: pinterest
"A szépség rabja nem mer élni, fél, hogy romlik a szépsége."
Füst Milán![favicon]()