Quantcast
Channel: évszakelmélet - Stílus mentor
Viewing all 63 articles
Browse latest View live

A Hófehérke tévedés

$
0
0

hofeherkeA Tél típusok a klasszikus Hófehérkék – olvashatjuk szinte minden, évszaktípusokat bemutató cikkben és leírásban. Porcelán bőr, ragyogó szemek, ébenfekete hajszín, tiszta kontrasztok…
Ezen sorok után nem véletlen, hogy sokan automatikusan kizárják magukat ebből a színtipusból.
– Hogyan lehetnék Tél típus, ha nem vagyok elég kontrasztos, fehér bőrű és sötét hajú? – alias Hófehérke?

Ez a kérdés (rácsodálkozás) az elmúlt hónapban olyan sokszor hangzott el (karakteresen) Tél típusú hölgyek szájából, hogy úgy gondoltam, megér egy bejegyzést a tisztázása.

Az emberiség legnagyobb százaléka Tél típusba tartozik. Ázsia, Afrika, Dél-Amerika, Ausztrália, Európa nagy része ide sorolható a legváltozatosabb megjelenési formákkal együtt.
Az, hogy tiszta, erős színekről beszélünk (főként az ázsiai, afrikai területeken) pusztán az alapkarakterekre pillantva egyértelmű: egy ragyogó kontrasztú kínai, japán, koreai arc mellett elvesznének a pasztelles árnyalatok. Hasonlóképp az ősi, afrikai, indiai kultúrkörnyezetben, talán nem véletlen, hogy szinte a legharsányabb motívumokat és színösszeállításokat találhatjuk ezeken a kontinenseken.

Ami az általános típusbesorolásoknál a legtöbb esetben kimarad, az a hazánkban is nagyon gyakran feltűnő, déliesebb, mediterrán karakterű Tél típus. Ő az, akinek éppenhogy nem hófehér az arca, hanem középbézs, olívás-sárgás, gyakran egyenletlen pigmentáltságú, viszont jól barnuló. (Hófehérke nem barnul, maximum ropogósra ég a napon) :) S mivel az arcszíne sem hófehér, a kontrasztjai is megváltoznak egy kissé, bár nem kevésbé erőteljesek, mint a tiszta Tél típusú társaié.

Továbbá nagyon jellemző itthon a karakteres, középbarna (fodrászoknak világosbarna) hajszín, amit a nap és az igénybevétel a végén kiszívhat megtévesztővé, a töve azonban szinte mindíg hideg fényű, ezüstös csillanású. (Ne feledjük, hogy soha se a festett haj, vagy az emlékezetből mondott hajszín számít az évszaktípus megállapításánál.)

Számtalan esetben előfordul, hogy a természet egy-két tónussal fakóbb hajszínnel áld meg egy Tél típust, és pusztán már egy sötétbarna festéssel teljes pompájában megújulhat. Természetesen azért aggódnak a legtöbben, hogy a sötét hajszín “öregíteni” fogja őket, de nem. Egy Tél típuson a fekete, sötétbarna soha se hat túlzónak, éppen fordítva! Kivirul tőle, hiszen a színei kapnak megfelelő hátteret egy fényes, gyönyörű hajszíntől!

Ha tehát valaki a tükörbe pillantva nem a mesebeli hercegnő színeit látja viszont, nem biztos, hogy értelemszerűen kiesik ebből a csoportból.
Nézzünk néhány példát a nagyvilágból, hányféle etnikumot, és megjelenést is tükröz ez az izgalmas színtipus?

Tél típus - ázsiai karakter

 

Tél típus - olasz karakter

Tél típus - mediterrán típus

Tél típus - indiai, afrikai, dél-amerikai, kaukázusi karakterek
Képek forrása: google


"Nemigen van az arcnak olyan hibája, amelyet el ne feledtethetne az emberrel a megnyerő modor." Jane Austen

Az oldal tetejére

Évszakok, hangulatok – 13. rész – Az Ősz típus

$
0
0

Az évszaktípusok sorozatában elérkeztünk az Ősz típusok világához. Talán az egyik legjobban megragadható típusról/évszakról van szó.

erenyizsuzsiosztipus

Fotó: Erényi Zsuzsi

Az ősz a lombhullás, a betakarítás, az elvackolás évszaka. Mágikus időszak ez. A napfény csodálatos, de már közel sem bántó ragyogásba márthatja a lombkoronák narancs-vörös-sárgászöldjeit, a szél örvényeket kavar az avarral, az orrunkat eltelítik a nehezebb, sűrűbb, párás illatok.

Kettős évszakról van szó, mely egyszerre hordozza magában a természet utolsó (szín)kivirágzásának ünnepét és az esős, ködös elmúlás szomorúságát. Átmenet a nyár és a tél között, emlékeztet minket az élet körforgására. Mindaz, ami nyár közepén elképzelhetetlennek tűnik, ismét elérkezik: a fák levetik zöld lombkoronáikat, a nappalok megrövidülnek, a levegő hűvösebbé, nyirkosabbá válik, előfutáraként a tél szigorú fagy-katonáinak. Az állatok felkészülnek a hidegebb időszakra, vagy távolabbi kontinensekre költöznek. Minden kicsit elmagányosodik, visszahúzódik, elcsendesedik.

erenyizsuzsiosztipus2

Fotó: Erényi Zsuzsi

A tél jeges szorítása azonban még nem fogja kemény roppantásba az erdőket és a vizeket, addig is aranyló, bronzos színekbe öltözik a világ. Minden oly kellemes a szemnek: a föld mély barnái, a levelek sárgás-narancsai, a termések rozsdaszínei, az itt-ott még kikandikáló fűzöldek hirdetik a természet szépségét. A víz és az ég színe is megváltozik a nap rövidebb és laposabb útjának tükröződésében. A kékségek elmélyülnek, borúsabbá válnak, felszínüket itt-ott csipkeként töri meg egy-egy levél körvonala.

Az Ősz színtípus öltözködését a természet ihleti

Ez a típus a természet gyermeke, az öltözködésében legalábbis ez egyértelműen megnyilvánulhat. Mind anyagokban, mind színekben, mind mintákban kiteljesedhet az évszak dús gazdagságában, ez pedig egyedülálló kisugárzást ad számára.
Nem véletlen, hogy az üzletekben oly gyakran találkozunk őszi karakterjegyeket hirdető ruhadarabokkal:
a gyapjúk, buklék, bőrök és szőrmék melegséget és otthonosságot sugallnak azokból az időkből, mikor még a természet adományaira voltunk rászorulva, ha öltözködésről volt szó.

Az Ősz típus lezseren elegáns.
Kevésbé áll közel hozzá a Tél királynői fellépése, a Nyarak letisztultsága, a Tavasz típusok szertelensége.
A strasszok, gyémántok csillogása, az extravagancia, a drámai fekete a lényegével ütközik: kioltja mindazt a tüzet, ami lobog benne, s könnyen úgy festhet kicicomázva, mintha jelmezbálba készülne.
A nyári pasztellszínek, akár a kiszáradó gyökerek, elhervasztják a megjelenését, jelentéktelenné szürkítik a színeit.
A tavaszi színek túlkiabálják, akár egy izgatott gyerek, aki túl boldog ahhoz, hogy bárkit is megvárjon, ezért előre a játszótérre szalad.

Az Ősz típus sokkal megfontoltabb és mélyebb izzású mindezeknél, de nem kevésbé izgalmas, mint társai. Lépteiben dinamikus határozottság rejtőzik. A sportosabb vonalvezetés, a stílusos praktikum, a rusztikus megoldások rajta mutatnak a legjobban. Mindezt szinte végtelen számú kiegészítővel párosíthatja, és alakíthatja a legegyszerűbben nappali, üzleti megjelenésből esti, alkalmi fellépéssé.

Az őszök világában bölcsesség lakozik, melyet kedvük szerint válthatnak női erővé. Megjelenésük a legtöbbször figyelemreméltó, hiszen sokuk különleges, vöröses hajszínnel megáldott, a mahagóni-és rezes árnyalatok utánozhatatlanul csillannak össze legjobb színeikkel.

Hazánkban az egyik legritkább színtípus az Ősz,

annak ellenére, hogy sokan sorolják magukat ezen csoport hölgyei közé. Bizonyos pontokon valóban összekeverhetőnek tűnik más típusokkal, hiszen a barna haj/barna szem/bézses arcszín szintén jellemző rá. A legfontosabb különbség azonban mindezen tulajdonságok alapjellegében látható: az őszök pigmentjei sokkal nagyobb százalékban tartalmaznak vöröses, sárgás festékanyagot, mint a hideg színtípusoké. Így utóbbiak barna haja inkább hamvas-ezüstös, semmint vöröses, rozsdás. Bézses arcszíne inkább zöld és szürke fényt tükröző sárga, nem aranylóan meleg.
Ezért is lehetséges, hogy a meleg színek hálásan életre kelnek egy Ősz arcának közelében, míg egy Tél, vagy egy Nyár típust azonnal elsárgítanak. Hiszen fizikai rezgésükben ütköznek a bőrük árnyalatával.

Úgy gondolom ezt sok hideg színtípus is látja magán a tükörben, csak nem szereti elfogadni. :)

Mi lehet az Ősz típusok vonzerejének a titka?

A natúr hangulat, a sokszínűség, a mintavilág, a vörös hajszín, vagy a sportos elegancia? Vagy valamiféle régimódi, nosztalgikus vágyódás a természet színei iránt? Az Ősz típus hatással van ránk, és nem is szükséges megtagadnunk magunktól a színeit, ha vonzónak látjuk őket.
Ajánlott azonban egy megjelenésünk szempontjából kevésbé kényes helyet keresni a számukra, mint az arcunk.

oszkandallo

  • A sorozat következő részében a Lágy Ősz típusáról tudhatsz majd meg többet!

"A szép szemekért a jót kell nézned az emberekben; a szép ajkakért mondj kedves szavakat; a lelki egyensúlyért pedig sétálj azzal a tudattal, hogy soha nem vagy egyedül.” Audrey Hepburn

Az oldal tetejére

Színvarázs –Élet fekete nélkül

$
0
0

Sajnálatosan az élet nemrég úgy hozta, hogy temetésre kellett mennem, és a ruhatáramat lapozgatva döbbentem rá, hogy az elmúlt években szinte teljesen kikoptak a szekrényemből a feketék. Ahhoz képest, hogy kamaszkorom legjavát szinte kizárólag ebben a színben töltöttem (mint gondolom sokan mások), mára a fekete teljesen közömbössé vált számomra. És egyáltalán nem érzem a hiányát.

Régóta tervezem egy kicsit jobban körbejárni a feketét, mint alapszínt a különböző évszaktípusokra vonatkozóan. Ugyanis a színtanácsadások alkalmával előfordul, hogy bár valaki pontosan látja magán előnytelen hatását, mégis megkérdezi: Ugye akkor továbbra is hordhatok feketét?

Természetesen igen.
Ha valaki ragaszkodik a feketéhez, azzal sincs a világon semmi probléma.
Viszont ha szeretné a egységessé építeni a ruhatárát, és nem a Tél típusok közé tartozik, érdemes a lehető legszűkebbre venni a fekete jelenlétét a gardróbban. (Vagy akár teljesen el is hagyni)

A fekete nem illik mindenhez és mindenkihez

Nem véletlen, hogy a Tél típusokon kívül nem találunk feketét a többi évszak színpalettáján. (Kivételt képez a téllel rokon két évszak, a Sötét Ősz és az Élénk Tavasz, de még nekik sem a legelőnyösebb nagy felületen, az arcuk közelében viselni ezt a színt.)
A fekete tulajdonságai ugyanis nem kompatibilisek a többi évszak színeivel:

– A fekete hatalmas kontrasztértéket ad a színkombinációhoz.
– A fekete mellett a pasztell színek fakónak és jellegtelennek tűnnek.
– A fekete sápaszt és öregít, ha nem a mi színünk.

A fekete és a Nyár típus

fekete es nyarak

Mivel a Nyár típus áll a legközelebb a Télhez, úgy gondolhatnánk, akár a ruhatárába is csempészhet egy csipet feketét. Sajnos azonban ennek a típusnak nem sajátja a végletesség, színeiben a középsötét árnyalatokig tud csak elmenni. A Nyár típust a sötét színek kissé öregítik és sápasztják, különösen egy intenzív, mély fekete.

A palettájára nagyon gyengítő hatással van a fekete, ami mellett a középsötét-középélénk színek mosottnak, használtnak, szürkének tűnnek. (És nem jó értelemben)
Ha a nyári, világos színeket kombináljuk a feketével, túlságosan dinamikus kontrasztot kapunk, ami elnyomja a nyarakat.

fekete es nyari szinek

A Nyár típusok legjobb alapszínei a fekete helyett a szürkék, a legsötétebb árnyalatuktól a legvilágosabbakig. Tökéletesen kiegészítik a színpalettát, és ami a legfontosabb: nemcsak a visszafogott, nyári színeket engedik életre kelni, de a viselőjüket is.

A fekete és a Tavasz típus

fekete es tavaszok

Úgy gondolom, a legidegenebb hatása a feketének a tavaszi színek mellett van. Túl szigorú, túl merev, túl drámai a könnyed és alapvetően világos színpaletta mellett. A tavaszok számára a sötét színek hasonlóképp előnytelenek, mint a Nyár típusok esetében.

A fekete szinte bizonyosan elvonja a Tavasz típusról a figyelmet, és feltűnően kiugrik az öltözékéből, legyen szó egy kabátról, nadrágról, vagy táskáról. Nincs nagyon színe, ami versenyre kelhetne a fekete mély és erőteljes karakterével.

fekete es tavaszi szinek

Sokkal kiegyensúlyozottabb hatást keltenek alapszínek gyanánt a középsötét barna tónusok, vagy akár a tengerészkékek. Nagyobb teret adnak a vidám színpalettának is.

A fekete és az Ősz típus

fekete es oszok

Az ősz buja, mély, titokzatos színei közül messziről kilóg a fekete.
Különösen a divatvilágban oly közkedvelt homokszínek közül, ami színpárosítások véleményem szerint saját farkába harapó kígyóként gyengítik önmagukat: a drappok erőtlenné, diszharmonikussá válnak a feketétől, a fekete erőszakosnak hat a hozzá nem illő földszínek mellett.

De bármelyik másik, karakteres őszi szín mellé próbáljuk:  a feketétől igencsak távol áll a természetet idéző, melegséget sugárzó hangulat. Ki is oltja azt, így teszi az aranyló árnyalatokat fantáziátlanná.

fekete es oszi szinek

Az Ősz típusok különleges és sokszínű palettáján szinte bármi, bármivel párosítható. A gazdag földszínek sokasága alkalmas arra, hogy alapszínként magukra öltsék, úgy gondolom kár mindezt a lehetőséget a fekete oltárán feláldozni.

A fekete és a Tél típus

fekete es telek

Ha az eddigi színpárosításokban hamisnak, durvának, oda nem illőnek érzékeltük a fekete jelenlétét, nem véletlen. A fekete ugyanis az intenzitásban, kisugárzásban, erőben hozzá leginkább felérő, téli színpalettával válik teljessé.

fekete es teli szinek

A Tél típusok esetében a fekete túlhalmozásától érdemes óvakodni, egyéb alapszíneket ők is találhatnak a palettájukon, mint a sötétkéket, a szürkéket, vagy kipróbálhatják a bordók, lilák izgalmas, mély árnyalatait is, ha merészebbek.

Hogyan viseld mégis a feketét?

Természetesen nem kell kizárnunk a gardróbszekrényünkből a feketét, ha nem akarjuk.
Néhány tipp, hogyan viselheted visszafogottabban:

 – Keress törtebb feketét!
Különösen az anyagválasztás fontos: a bársonyos, fényesebb, szaténos, lakkos felületek feketéje intenzívebb, ezáltal szinte fekete lyukként tud működni rajtunk. Válasszunk matt, rusztikus felületeket, törtebb fekete árnyalatokat.

- Viseld távolabb az arctól!
Mindig jó alternatíva a kevésbé előnyös színeket áthelyezni arcközelből.

- Sminkelj!
Ne feledd, egy előnyös smink csodákat művel a legelőnytelenebb szín mellett is.

 – Ékesítsd fel!
Az ékszerek, kendők, sálak, nyakláncok, brossok esetleg egy fekete felsőre felkapott, előnyös szín (kardigánként, blézerként) rengeteget javíthat az összképen.

 – Jelenjen meg mintában!
Nagyon sok mintában inkább csak mákosan, elszórtan, kevésbé dominánsan van jelen a fekete.
(pl: tyúklábminta ) Ezt is kihasználhatjuk, ha nem ragaszkodunk az egyszínű holmikhoz.

fekete lehetosegek

Képek forrása: google

  • Megjegyzés

    Mivel az elemzés fényképek alapján történik, ami nem helyettesíti a tényleges felmérést, a hírességekre vonatkozó megállapítások a saját véleményemet tükrözik. A bemutatott példák az adott évszaktípus jobb megértését szolgálják.

"A saját utamat kell járnom halálom órájáig, ugyanis mások elgondolásait nem érthetem, nem követhetem és nem válthatom valóra, csak a magamét." Charlotte Bronte

Az oldal tetejére

Évszaktípus teszt

$
0
0

Új oldal a Stílus mentoron!

Évszaktípus rajongó vagy?

Minden fellelhető cikket átböngésztél már a témában? Úgy érzed, felkészült vagy néhány keresztkérdésre is akár? Mostantól élesben is kipróbálhatod a tudásodat a témakörben az Évszaktípus tesztoldalon!

Sok sikert! :)

keresztkerdes


Irány az oldal!


"A szép szemekért a jót kell nézned az emberekben; a szép ajkakért mondj kedves szavakat; a lelki egyensúlyért pedig sétálj azzal a tudattal, hogy soha nem vagy egyedül.” Audrey Hepburn

Az oldal tetejére

Évszaktípus besorolás – a megjelenés Rubik kockája

$
0
0

Van egy kérdés, amit meglepően sokan alulértékelnek, ezért úgy gondoltam, világítsunk rá egy kicsit konkrétabban, miért is lehetséges, hogy a színtípusok témaköre a mai napig világszerte töretlenül népszerű, és miért is kap el szinte mindenkit az “évszaktípus-láz”, aki közelebbről megismerkedik a világával?

Az említett kérdés (amit megtalálhattok az Évszaktípusok tesztoldal kezdő tesztjében) valahogy így hangzik:

Miben ad segítséget számunkra a színtípusunk ismerete?

[•] A ruhadarabok kiválasztásában?

[•] A szemüvegkeret kiválasztásában?

[•] Az ékszerek kiválasztásában?

[•] A szemfesték/pír/rúzs kiválasztásában?

[•] A hajszín kiválasztásában?

[•] A kiegészítők kiválasztásában?


 FIGYELEM! Ha valaki még nem töltötte ki a tesztet, és nem szeretne SPOILER-t, akkor ne olvasson tovább, mert megválaszolom a kérdést :)

Lássuk tehát, az évszaktípusunk ismerete vajon…

Segít a ruhadarabok kiválasztásában?
IGEN!

Talán a legevidensebb válasz mindegyik közül, hiszen alapvetően erről szól a színtanácsadás. Milyen árnyalatok a legideálisabbak az arcunk közelében? A vásárlásnál milyen színekre koncentráljunk, és milyen színeket érdemes megfontoltan kezelnünk a megjelenésünk tekintetéből?

Ha a ruhatárunkat a színpalettánk alaptulajdonságai szerint építjük fel, biztosak lehetünk benne, hogy minden, mindennel passzolni fog benne.
De ami talán még ennél is jobb: egy sokkal kisebb számú gardróbból fogunk tudni sokkal változatosabban, hatékonyabban és költségkímélőbben öltözködni.

Segít a szemüvegkeret kiválasztásában?
IGEN!

Ha szeretnénk színes kendők nélkül is megállapítani a színtípusunkat, sétáljunk be egy optikushoz, és kezdjünk el válogatni a szemüvegkeretek között. Azonnal és karakteresen látszódni fog, melyik évszaktípusba tartozunk, hiszen kevés dolog van, ami közelebb kerül az arcunkhoz, mint egy szemüvegkeret. Így szemüveg választásnál a keret formáját az arcunkhoz, a színét a színtípusunkhoz érdemes igazítani!

Segít az ékszerek kiválasztásában?
IGEN!

Az ékszerek – akárcsak a szemüvegkeretek – nagyon hasznos vezérfonalként működnek rajtunk.
Arcunkra, bőrünkre vetülő fényük szintén összecseng a színtípusunkkal: éppen ezért hideg színtípusokon előnytelenül mutat egy bronzos, aranyló, rezes ékszer. A meleg színtípusokat kissé sápasztják a fémes, fehér, ezüstös változatok.

Lássunk példaként egy hűvösebb színtípusú hölgyet. Jessica Biel bal oldali “fukszos” ékszerezését egyaránt adja a furcsa, műanyag hatású nyaklánc mérete, formája és színe, ami együttesen ugrik le a nyakából.
A jobb oldali változat mellett már inkább a mosolya kerülhet előtérbe – mindamellett, hogy maga az ékszer is minőségibbnek és kifinomultabbnak hat a bőrén.

elonyos-elonytelen-ekszerek

Segít a szemfesték/pír/rúzs kiválasztásában?
IGEN!

Ha ismerjük a színtípusunkat, egyben megismerjük a sminkszíneinket is! A színpaletta nem korlátozódik pusztán az öltözékünk színeire, azt is megmutatja számunkra, milyen arcpírt, szájfényt, rúzst válasszunk (hiszen ezek a színek a legjobb rózsaszínjeink és vöröseink lehetnek.)

Ellen-és mellette példánk Jennifer Lopez, aki karakteres, latin megjelenését szereti szinte teljesen letompítani, vagy már-már eltűntetni előnytelen hajszínek és sminkek mögé. 
A tavaszi színek igen távol állnak az énekesnőtől: a türkizkék kiegészítők ugyan betöltik a “statement” funkciót ezen a képen, de nem éppen az elvárható irányban. A smink kiugróan előnytelen, fakó, tompa, és összességében kicsit amatőr hangulatú a hibás színválasztás okán. 
A jobb oldali megjelenésben a kevesebb ezerszer több, és a rúzs mélysége, árnyalata megmutatja, mi is emeli ki leginkább JLO egzotikus színeit.

elonyos-elonytelen-smink

A jó sminkszínek ismérve, hogy pusztán egy leheletnyi is elegendő belőlük ahhoz, hogy életre keljen az arcunk. A rossz színeket meg csak tesszük, tesszük, és az eredmény vagy nem is látszik, vagy maszatos-koszos, lehangoló látványt nyújt. (Figyeljük meg a televízió bemondónőit. A képernyő hatványozottan felerősíti egy előnytelen színvilágú smink hatását rajtuk.)

Segít a hajszín kiválasztásában?
IGEN!

A hajszín elég kényes területe tud lenni a nők megjelenésének. (Úgy vélem, sokszor ok nélkül)
Közrejátszhat megszületésében a fodrász, a családtagjaink és a mi elképzelésünk, melyek nem mindig egyeznek meg azzal, ami valóban a legjobb lenne a számunkra.
Másfelől nagyon félrevezetőnek gondolom napjaink hajfesték reklámjait, hiszen azt üzenik: Az eredeti hajszínnél nincs unalmasabb dolog a világon. A ragyogó, fényes, brilliáns, feltűnő, szikrázó hajszínek adhatnak egyedül belépőt a színes egyéniségek közé.
Ez az üzenet teljesen téves és félrevezető, hiszen nem kell rögtön a végletekig szaladnunk, ha ki akarjuk hozni a hajszínünkből a maximumot: a legtöbbször elegendő volna csupán egy-két tónussal a megfelelő irányba élénkíteni.

Ehhez ad nagyszerű és praktikus segítséget a színtípusunk: megmutatja, milyen skálán, milyen árnyalatokkal, milyen tónusértékeken belül kísérletezzünk, ha a hajszínünkről van szó.

Marion Cotillard hűvös színtípus, akinek törékeny, finom bőrszínéhez egyáltalán nem illik se a borostyán hangulatú lánc, se a sötét és meleg smink. Legkevésbé talán mégis inkább a hajszíne tűnik harmonikusnak, egy kicsit olyan hatással bír, mintha egy Dido klippből csöppent volna a vörös szőnyegre.
Figyeljük meg a jobb oldali képet, mennyire kiemeli a szemeit, a diszkrét sminkjét a karakteréhez (és természetes hajszínéhez közelebb is álló) tónus.

elonyos-elonytelen-hajszin

Ne feledjük: az előnytelen hajszín öregít, és paróka hatású! Az előnyös hajszín üdévé tesz!

Segít a kiegészítők kiválasztásában?
IGEN!

Táska, cipő, öv, kendő, sapka, sál, kesztyű stb.?
Bármelyik tökéletes magabiztossággal illeszthető a megjelenésünkbe, ha követjük a színpalettánk alapelveit. Így nem fog “kilógni” sehonnan egy fekete táska, egy túl élénk, vagy túlságosan fáradt árnyalat.

A káoszból rend

Mi az amit összefoglalóan nyerhetünk egy színtípus besorolással?

– Megmutatja a számunkra legelőnyösebb és legkevésbé előnyös színárnyalatok csoportjait.
– Segítségével megtanuljuk “olvasni” a színeket, egy egészen újfajta szemléletmódot és megközelítést ad a ruhavásárlásnál.
– Segít rendet és rendszert tenni a ruhatárunkban.
– Egymással variálhatóvá változtatja a ruháinkat.
– Rugalmassá, átláthatóvá, tervezhetővé teszi a ruhatárunkat.
– Segít a ruhatárunkkal harmonizáló színű, anyagvilágú kiegészítő-szekció kialakításában.
– Inspirációt adhat a mintavilágunk, a stílusvilágunk megtalálásához.
– Segít a számunkra legideálisabb szemüvegkeretek kiválasztásában.
– Segít a számunkra legelőnyösebb hajszínek megállapításában.
– Segít a számunkra legharmonikusabb sminkszínek kiválasztásában.

Segít abban, hogy a saját, egyedi adottságainkból akár mi magunk, nap mint nap kihozzuk a maximumot.

Az apróbetűs plusz még hozzá, hogy tudományos alapjai vannak, és az öltözködésen kívül a lakberendezéstől kezdve a születésnapi torták kiválasztásáig az élet bármelyik (színes) területén ráhangolódhatunk.

Talán nem szükséges tovább fejtegetnem, miért is maradt megalkotásának közel száz éve után is népszerű és egyre sokrétűbbé váló témakör a színtípus besorolás. Nem túlzás azt állítani, hogy Johannes Itten a négyes tipizálással talán nem is sejtette, hogy egy olyan rendszer alapjait teremti meg, ami nők (és férfiak) millióinak nyújt majd érthető, kezelhető, praktikus és kreatív segítséget az önmegvalósításban.


"Az örömöt éppúgy állandóan, aktívan kell termelni, mint a fényt! Különben kialszik, s a sötétségbe beosonnak hozzád az éjszaka lényei: a csüggedés, a félelem és a meddő aggodalmaskodás." Szepes Mária

Az oldal tetejére

Haladó kvíz az Évszaktípus tesztoldalon

$
0
0

ÉÉÉS… elkészült a haladó kvíz az Évszaktípus tesztoldalon.
Ha az első akadályt sikerrel vetted, próbáld ki magad a soron következő 20 kérdésben is!
Hajrá, sok sikert!

 

evszakteszv2


Kitöltöm a tesztet!


Észrevétel, kérdés esetén írjatok bátran: info(kukac)stilusmentor.hu


“A szépség mindenütt ott van, nem rajta múlik, hogy nem látjuk meg.” A. Rodin

Az oldal tetejére

Évszakok, hangulatok – 14. rész – A nemes Lágy Ősz

$
0
0

lagy osz

A mai bejegyzésben ismerkedjünk meg a Lágy Ősz (Ősz-Nyár) világával.
A csoport legfőbb tulajdonsága: Lágy, tört

A Lágy Ősz hangulata

A szeptemberi levegőben a melegség szinte már csak emlék, a nyár illata végleg elillant. A fények ködösek, finoman csillannak a színüket váltó fákon. Mintha egy érett szőlőlugas alatt ücsörögnénk, egy köves-dombos vidéken, kilátással a közeli falura. Kúszórózsák fáradt rózsaszínje keveredik a barnuló, fás hangulatú világgal. Cédrus és ciprusfa sorai övezik a kacskaringós mellékutakat. A lábunknál égetett agyagedények sorakoznak, előttünk, egy korhadt fapadon hangyák futkároznak.

A Lágy Ősz, akárcsak a vasárnapi alkony, kissé nosztalgikus, szomorkás. Ellop még számunkra néhány csendességében varázslatos, nyugodt órát. Az éles kontúrok, mély árnyékok nem ebbe a világba tartoznak. Akárcsak testvér-évszakának, a Lágy Nyárnak, ennek a típusnak is jellemzője a finom, gyöngyházas, puha színvilág.

A Lágy Ősz színeiben az anyaföld tükröződik, a talaj barnái, okkerei, bézsei adnak számára stabilitást és megbízhatóságot. Puritán, dísztelen, titka az állandóságában rejtőzik, hiszen melegséget és biztonságot sugárzó palettáról van szó. Bár legfontosabb tulajdonsága, hogy tompa, nem nevezhető egysíkúnak. Színeiben ott rejtőzik az ősz tarkasága, csak az átmenet sokkal érzékenyebb: szinte akvarellként tűnnek egymásba a színek.

A Lágy Ősz narancsos, nyugodt. Csendes, aranyló, de nem forró. Melegsége kevésbé sugárzó, mint a Meleg Őszé, inkább borostyán, mint tüzes izzás jellemzi. A rikító színek helyett finom földszínekre bukkanhatunk a palettán. A zöldek a nyári színeket idézik, kicsit szürkések, kékesek, mint a rozmaring, a zsálya, a kakukkfű vagy az aloé. A kicsattanó fűzöld, a telt mohazöld nem szerepel a Lágy Ősz színei között.

Ellenben gazdag terrakotta színek uralják a színcsokrokat. A cserépvörös, az agyagvörös, a téglavörös, a kőteraszok kopott narancsai keverednek a tojáshéj árnyalatokkal, a tejeskávéval, a méhviasz színével, a szalmaszínnel, és megannyi olvadón kavargó meleg bézzsel, tejcsokoládéval, karamellával, lágy barnával, mokkával. A barack, az aranysárga, a barackrózsaszín és a melegpiros érzéki felhangot lop az okkerek közé. És ott bújik a nagyon lágy türkizzöld, ami fantasztikusan párosítható szinte bármelyik színnel a palettáról, akárcsak a kékek, melyek sosem erőteljesek, inkább ködösek, vízkékek, mint a lágyan mélyülő tavak.

 A Lágy Ősz megjelenése mindig magától értetődően természetes. Önmagát adja és mások is önmaguk lehetnek mellette: bizalmat és megértést áraszt. Nyugvópontja az érzelmeknek, akár az otthon melege.

Néhány ismert Lágy Ősz típus:  Melissa McCarthy, Kyra Sedqwick, Calista-Flockhart



"A divat változik, a stílus örök." Coco Chanel

Az oldal tetejére

Kontrasztok: te hol helyezkedsz el a fekete-fehér tengelyen?

$
0
0

A számunkra ideális színek utat mutatnak a számunkra ideális kontrasztokhoz is, a gyakorlatban azonban úgy látom, hogy a megjelenés fény-árnyék játékának finomságai (és ennek az öltözködésben megjelenő sajátosságai) nem mindenki számára egyértelműek. Nem véletlenül, hiszen egyéb színtulajdonságok is szerepet játszanak mellettük!

A színek fényereje alapvetően két dologtól függ:

– Attól, hogy mennyi fehéret, vagy feketét tartalmaznak. (A fehértől kivilágosodnak, a feketétől besötétednek)
– Attól, hogy önmagukban (akár tiszta állapotukban) milyen fényerejük van. Tehát egészen más eredményt kapunk, ha egy sárgát próbálunk világosítani, vagy ha egy lilát.

Minden színnek van ön12szinkormagában egy világossági, sötétségi értéke!
Tekintsünk rá a színkörre. A citromsárga a legvilágosabb, legintenzívebb szín.
Az ibolya-kék-lila skálákon láthatjuk az önmagukban is legsötétebb, legmélyebb színeket.
Tehát a vásárlásnál (hacsak nem a szürke skáláról keresgélünk), bizony sokszor bezavarhat a színek önmagukban sugárzó fényértéke, amitől kezdetben talán nehezebb elvonatkoztatni. Sokszor maga a szín vonja el a figyelmet a világossági-sötétségi értékéről.

Bár a színek és a kontrasztértékek szorosan összefonódnak, most egy kicsit bontsuk ketté őket, és egy rövid ideig tekintsünk a világra fekete-fehérben.


A szürke skála nem hazudik

A kontrasztjaink alkotta értékeket (vagyis a megjelenésünk fény-árnyék intenzitását) nagyon jól lehet érzékeltetni a fekete és a fehér skáláján, hiszen szinte leolvashatóak egy fekete-fehér fotóról.
(Fotózkodhatunk fekete garbóban, tiszta fehér ingben, szürke-vagy középtónusokban is akár, hogy ez kiderüljön)

Mire figyeljünk?

Melyek az önmagukban legsötétebb pontjaink? (A hajunk? A szemünk? A bőrünk?)
Melyek az önmagukban legvilágosabb pontjaink? (A hajunk? A szemünk? A bőrünk?)
Mi van, ha egyik értékünk se kiugróbb a másiknál?
Mi van, ha csak egyik érték vonja magára rögtön a figyelmet?
Mennyire távol helyezkednek el ezek az értékek egymástól a szürke tengelyen?

kontrasztertek01

Lássunk néhány példát

A belép a szobába és észreveszed típus (magas kontrasztok)

Kit Harington

Balra: magas kontrasztok/Jobbra: alacsony kontrasztok

Miért vesszük észre messziről az erős kontrasztú embereket? Mert vonzzák a figyelmet!
A Trónok harca sztárja, annyira erős kontrasztokkal bír, hogy szinte nem is találunk rajta középértékű tónusokat. A haja és a szeme majdnem fekete izzású, a bőre porcelánosan fehér.
Ha ehhez a fotóhoz hozzáillesztünk egy hasonlóképpen vibráló, nagyon erős kontrasztvilágot (balra), nagyszerűen ki fogja emelni őt.
Mi történik, ha az arcához egybemosódóbb tónusokat illesztünk? A hatás közel sem olyan izgalmas.

Mit jelent a magas kontrasztérték az öltözködésben?
A legsötétebbet párosíthatja a legvilágosabbal.
A legélénkebbet a legvilágosabbal.
A legsötétebbet a legélénkebbel.
Fekete-fehér-igen-nem.
Tiszta, erős, feltűnő, hangsúlyos kontrasztok. Nincs “köztes szürke sáv”, nincs “kicsit élénk, kicsit sötét, kicsit világos”.
Mintákban erős, vibráló, “kifolyik a szemed tőle” típusú mintákkal is kísérletezhet akár.

Az úgy jó, ahogy van típus (közepes kontrasztok)

Hugh Dancy

Balra: erős, határozott kontrasztérték / Jobbra: közepes kontrasztérték

Nagyon sokan inkább közepes tónusértékkel bírnak: a színeik fény-árnyék értéke se nem túl világos, se nem túl sötét. Számukra a fekete már túl mély és dinamikus, a legtisztább hófehér viszont túl világító erejű.
A közepes tónusok egészítik ki igazán a megjelenésüket öltözködésben is: nem is túl vibrálóak, de nem is túl fakók. A legfontosabb gyakorlati feladatuk általában az, hogy meglássák: szélsőségek nélkül is tökéletesen festhetnek, sőt! A legjobban!

Mit jelent a közepes kontrasztérték az öltözködésben?
A középértékeket!
A középsötétet a törtebb világossal.
A tört világosat a tört világossal.
A középsötétet a középélénkkel.
A középélénket a tört világossal stb.
A mintavilága nem lehet vibráló, csak karakteres, vagy elmosódó hangulatú. Egymáshoz közelebbi színek, színblokkok állnak jól rajta.

Aki szinte sose látja, mennyire különleges típus (gyenge kontrasztok)

Terrence Hill

Balra: magas kontrasztok / Jobbra: világos és gyenge kontrasztok

A gyenge kontrasztokkal bíró típusok 90%-a elégedetlen a megjelenésével. Túl fakónak, jellegtelennek, unalmasnak, átlagosnak, semmilyennek ítéli magát. (Csak hogy a legáltalánosabb jelzőket mondjam)

Holott a szépsége éppen az a festmény jellegű, nagyon érzékeny, finom kontrasztérték, amivel például egy erős tónusvilágú egyén nem bír! Nem véletlen, hogy üvegcserépként törik össze ez a finomság, ha belenyúl (és általában belenyúl) feketével, élénk hajfestéssel, erős sminkkel, neonos színekkel stb.
Erőszakkal azonban a kontrasztjaink nem lesznek erősebbek.

Ennek a felismerése csodákra képes: ha valaki elfogadja, hogy az adottságai nem hasonlíthatók össze a skála túlvégével, az a háború győzelmével ér fel a sok-sok elvesztett csata után.

Mit jelent a gyenge kontrasztérték az öltözködésben?
Semmi feltűnőt! Sokszor még a sötétszürke, sötétkék is túl komor rajta. A legfinomabb színhatások keltik életre.
Világos a világossal.
Középsötét a világossal.
Középélénk a világossal.
Púderes, tört, lágy, finom, áttetsző, nyugodt, békés.
Mintavilágban a leglágyabb, szinte akvarell hangulatú, impresszionista, ombrés, átmenetes, füstös tónusértékek ideálisak. Jó értelemben vett láthatatlan mintavilágban mutatkozik meg igazán a szépsége.


Kizárólag a fény-árnyék értékeiket figyelembe véve az alábbiak szerint oszthatjuk szét az évszaktípusokat:
(Mintha fekete-fehérben lefotóznánk a 12 évszaktípus színkártyáját)

Gyenge kontrasztértékű típusok: Világos Nyár, Lágy Nyár, Világos Tavasz, Lágy Ősz
Sötét kontrasztértékű típusok:  Sötét Tél, Sötét Ősz
Közepes kontrasztértékű típusok: Meleg Ősz, Hideg Nyár, Meleg Tavasz, Lágy Nyár, Lágy Ősz
Magas kontrasztértékű típusok mindegyik Tél, Élénk Tavasz, Sötét Ősz
Világos kontrasztértékű típusok: Világos Nyár, Világos Tavasz

A színtípus besorolás tehát nem egy zárt, geometrikus pontossággal körbehatárolt rendszer!

Többek között a kontrasztérték az egyik oka annak, hogy a négyes színtípus felosztást tovább lehet finomítani.

Ezért lehetséges, hogy két, egymástól eltérő külsejű embernek ugyanaz lesz a színtípusa, hiszen itt egy adott léptékrendszerről, világossági-sötétségi skáláról beszélünk, amin belül máshol, de még ugyanabban a közös halmazban helyezkedhetünk el.

Világos-sötét skála

Világos-sötét skála

Lássuk példaként a Nyár típusokat

A nyarak összességében közepes kontrasztot képviselnek a megjelenésükben, hiszen hiányzik a skálájukról a két végpont: a fekete és a vakító hófehér.
– A nyarakon belül a kontrasztok eltolódhatnak a Tél felé (erősödnek). Itt lesznek a Hideg Nyár típusok.
(Vagyis a Hideg Nyár az erős és a közepes kontrasztérték határán helyezkedik el)

– A másik irány a világos: minél világosabb valakinek az összhatása, annál valószínűbb, hogy a nyarakon belül Világos Nyárba tartozik.
(Vagyis a Világos Nyár a közepes és világos kontrasztértéknél, vagy az abszolút világos és gyenge kontrasztértéknél helyezkedik el)

– A két érték között helyezkednek el a Lágy Nyarak, akik mozdulhatnak a Hideg Nyár felé, illetve lehetnek a Világos Nyár határvidékén is.
(Vagyis a Lágy Nyár az abszolút közepes kontrasztértéknél, vagy a közepes és gyenge kontrasztértéknél helyezkedik el)

A Tél típusoknál ennyi finomságot nem látunk, mivel egy bizonyos kontrasztértéken túl már mindegy, hogy valaki “éppen csak” kontrasztos, vagy szinte fekete-fehér erősségű tónusai vannak. A különbséget itt már a további színtulajdonságokra hagyatkozva érdemes eldönteni.

Látható, hogy eddig nem is beszéltünk konkrét színekről! 
Hiszen bármelyik színből létrehozhatunk számunkra ideális kontrasztértékeket, pusztán a megfelelő árnyalataikat kell párosítanunk egymással!


De hogy lássuk a fenti példákat színesben, hagyjuk el a szürke zónát:

Magas, erős kontraszt:

Kit Harington

Magas kontrasztérték/Alacsony kontrasztérték


Közepes kontraszt:

Hugh Dancy

Balra: magas kontrasztérték/Jobbra: közepes kontrasztérték


Világos, gyenge kontraszt:

Terrence Hill

Balra: magas kontrasztérték/Jobbra: alacsony kontrasztérték


"Amilyen mértékben növekszik benned a szeretet, olyan mértékben növekszik szépséged, mert a szeretet a lélek szépsége." Szent Ágoston

Az oldal tetejére

Színvarázs – hideg és meleg árnyalatok

$
0
0

Emlékszem, még az egyik sminktanfolyamon volt egy elméleti vitám arról, hogy a világos narancssárga hideg, vagy meleg szín-e? Én a meleg mellé tettem le a voksomat (mivel a narancsnak amúgy sincs hideg árnyalata), a tanárom pedig azzal érvelt, hogy hideg, hiszen fehéret kevertünk hozzá, és mivel világosabb lett, hidegebb is lett egyben. Végül nem jutottunk win-win helyzetbe, ez a szituáció azonban nagyon jól rámutat arra, hogy a hideg/meleg színek megkülönböztetése jelenti a legnagyobb kihívást, és a legtöbb parázs vitát. Miért is olyan nehéz ez?

Egyrészről azért, mert függetlenítenünk kell a többi színtulajdonságtól!

– Ez a szín hidegebb, mert sötét.
– Ez a szín melegebb, mert élénkebb.

Ez a megközelítés téves.
Persze, minden színnek van egy olyan árnyalata, amitől már semlegesnek nevezhető, de alapvetően lényegtelen, hogy egy szín világos, sötét, tompa vagy élénk akkor, ha a hideg-meleg értékét szeretnénk meghatározni!
Nem attól lesz hideg, vagy meleg egy szín, mert sötét, vagy világos. Az számít, hogy kékes, vagy sárgás-e?

Még a tudományágak sem közelítik meg egyformán ezt a kérdést!

(Wikipédia) Képcsövek, monitorok, világítástechnika, fotózás, lakberendezés, közvilágítás stb. Az élet megannyi területén találkozunk a színhőmérséklettel, és mindenhol másként hasznosítjuk.
Egyik megoldás sem rosszabb a másiknál, a fő kérdés az, hogy mihez is szeretnénk alkalmazni a tanultakat?
Lakberendezéshez? Művészi tevékenységhez? Fizikai/kémiai tanulmányokhoz? Öltözködéshez? Sminkeléshez? Mind-mind más nézőpontot kívánhat!

Ehhez képest mit tanulunk az iskolában?

Fogjuk a vonalzót, és húzzunk szépen, precízen egy vízválasztó vonalat! Így lesz egy egyértelmű hideg, és egy egyértelmű meleg oldalunk.

A leggyakoribb megközelítések alapján:

I)
A színkör a sárgászöldtől a pirosig meleg. A zöldtől a vörösesibolyáig hideg.

Hideg-meleg színek

II)
A színkör a citromsárga és a vörösesibolya között meleg. A sárgászöld és az ibolya között hideg.

Hideg-meleg színek


III)
A sárgászöld, a sárgák és a vörösök meleg színek. A zöldek, a kékek és a lilák hideg színek.

Hideg-meleg színek


(Szegény sárgászöld-vörösesibolya mostohagyermekekként csapódnak ide-oda)


Ez a fajta megközelítés csupán leegyszerűsítés, ami a 12 osztatú színkört nézve még úgy-ahogy működik is. (Nagy egészében) Azonban azonnal önellentmondásossá válik, ha tovább bontjuk a tizenkettes színkört, és közelíteni kezdünk a valódi arcához: a szivárványhoz.

A fenti tételek alapján ugyanis az alábbi felvetéseknek igaznak kellene lenniük:

Hideg-meleg színek

  • Ha minden piros meleg szín, akkor a tiszta piros és a rózsaszín egyaránt meleg színek. (Nem igaz, mindkettő hideg szín.)
  • Ha minden kék és zöld hideg szín, akkor a tiszta kék és a sárgászöld egyaránt hideg színek. (Nem igaz, utóbbi meleg szín.)
  • Ha minden lila és zöld hideg szín, akkor a kékesibolya és a zöldeskék is hideg színek. (Nem igaz, utóbbi meleg szín.)
  • Ha minden sárga meleg szín, akkor a tiszta citromsárga és a narancs is meleg színek. (Nem igaz, előbbi hideg szín.)

 

Viszont bizonyos tételek megállják a helyüket:

  • A narancssárga melegebb szín, mint a kék. (Igaz.)
  • A kékesibolya hidegebb, mint a vörösesibolya. (Igaz.)
  • A tiszta zöld hidegebb, mint a sárgászöld. (Igaz.)
  • A legmelegebb szín a vörösesnarancs. (Vagy a narancs) (Igaz.)
  • A leghidegebb szín a szemközt elhelyezkedő kékeszöld (Vagy kék). (Igaz.)

 

Látható, hogy minden viszonyítás kérdése!
És hogy mihez érdemes viszonyítani? A színkör egészéhez!


A szivárvány folytonos és tökéletes színkört alkot!

Színkör

A szivárvány a tökéletesség érzetét kelti az emberi szemben

Ha a tizenkettes színkörre pillantva néha “döcögősnek” érezzük egymás mellett a színeket, nem véletlen.

A fény ugyanis tökéletesen összesimuló kört alkot belőlük anélkül, hogy bárhol, bármivel is megtörhetnénk a teljesség érzését.

A szivárvány színeiben nincsenek telekviták.
Egyik szín hozzáadódik a másikhoz, míg átbillen egy határponton, és felveszi a saját karakterét, majd így tovább.
(A piroshoz kéket adva rózsaszínt, lilát, majd tiszta kéket kapunk. 
A kékhez sárgát keverve zöldet, sárgászöldet, majd tiszta sárgát kapunk. 
A sárgához pirosat adva a narancsokon át ismét eljutunk a piroshoz.)
Így maga a kérdés sem helyes: melyek a hideg, és melyek a meleg színek?
Pontosabban megfogalmazva: honnan érzékelünk egy színt hidegnek és melegnek?


Minden színnek van hideg és meleg árnyalata!

Nagyon fontos, hogy ezzel a mondattal máris többesszámot használhatunk, azaz nem azt mondjuk, hogy a piros egy meleg szín, hanem hogy léteznek a pirosnak hidegebb és melegebb árnyalatai is.

Minden színnek van hideg-meleg árnyalata, kivéve a narancsot.

Minden színnek van hideg-meleg árnyalata, kivéve a narancsot.

Az elsődleges színek állandók, tiszták, erőteljesek, és hidegek. (A piros, a kék és a sárga) Ez az oka, amiért csak a Tél típus viselheti őket úgy, ahogy vannak.
A színkörön az árnyalatok attól függően válnak hideggé, vagy meleggé, hogy milyen irányban mozdulnak el, azaz milyen elsődleges, (vagy) másodlagos színt keverünk hozzájuk.

Tehát a hideg színekben érzetre több lesz a kék, a meleg színekben érzetre több lesz a sárgás/vöröses tónus.

Hideg-meleg színek

*A lila tartománya az évszaktípusbesorolás tekintetében hideg színnek számít, a Tavasz és az Ősz típusok az ibolya-vörösesibolya bizonyos árnyalataiból, szűkebben válogathatnak.


Akkor most a kék melegebb a narancsnál?

Természetesen nem! Összhatásában még a legsárgásabb kék sem lesz melegebb kisugárzású, mint a narancs! A színkör egészét nézve a kék mindig hidegebb szín, mint a narancs, viszont a kéknek is vannak melegebb árnyalatai.

Mint látható, a színek hideg és meleg árnyalatainak megkülönböztetése azért is okoz nehézséget, mert inkább egy belső érzésen, a szemünk és az agyunk érzékelésén, és a környezeti hatásokon alapul. Nem fogjuk tudni egyik napról a másikra egyértelműen megkülönböztetni a hideg és meleg árnyalatokat, meg kell tanulnunk látni őket. Vizuális beállítottságtól, érzékenységtől függően valakinek gyorsabban, valakinek lassabban kattan össze az a sok-sok apró kis finom rezgés, ami egy színt elindít a hideg vagy a meleg irányba.

A színek nem mindig egyértelműek!

  • Befolyásolja a színérzékelésünket, hogy milyen fényviszonyban próbálunk kiigazodni ebben a kérdésben. (A próbafülkék, üzletek sárgás-neonfényei nem éppen a legjobb segítőink.)
  • Amíg nincs meg a kellő gyakorlatunk a színek megkülönböztetésében, sokszor érezhetjük úgy: vakok vagyunk bizonyos tartományokra. Általános tapasztalatom alapján a pirosak, rózsaszínek, zöldek, türkizek, bézsek kezdetben szinte mindenkinek zavaró tényezők. :)
  • Vannak “vándorló” árnyalatok, melyeket hideg szín mellé próbálva melegnek, meleg szín mellé nézve pedig hidegnek látunk. (Ezekkel igazából a hideg-meleg évszaktípusok határán elhelyezkedő altípusok járnak jól.)
  • Vannak univerzális színek (nem a fekete! :) ), melyek szinte mindenkinek jók, pontosan azért, mert valahol egy semleges állapotot képviselnek. Ilyen például a türkizkék-türkizzöld határvidéke, az ibolya bizonyos árnyalatai, a tengerészkék-sötétkék-középkék szekció, a pezsgőszínek stb.
  • Ugyanakkor vannak árnyalatok, amelyek szinte senkinek sem állnak jól, vagy csak specifikusan egy-egy altípusnak elfogadhatók.

 

Máris sokkal komplexebb feladat elé állítottuk az érzékszerveinket annál, hogy kijelentsük: minden sárga és piros meleg, minden kék és lila hideg szín.

Hideg/meleg és…

Zárásként talán már igazoltnak tekinthető, miért is nem befolyásolja egy szín hideg-meleg érzetét a többi színtulajdonsága. Lássuk a teljes, kiterített, külső palástot: mindegy, honnan emelünk ki róla egy-egy színt, ha az alapszín kékes, vagy sárgás, lényegét tekintve nem változik meg attól, hogy fekete vagy fehér keveredik hozzá.

hidegmeleg08

A bal oldali színek tehát: hideg árnyalatok ÉS mellette sötétek, világosak, élénkek vagy tompák.
A jobb oldali árnyalatok meleg színek ÉS mellette sötétek, világosak, vagy élénkek, tompák.

FIGYELEM! A különböző képernyő beállítások miatt a színek eszközönként eltérően jelenhetnek meg! 


"Ha elsajátítottad a lépéseket, elkezdheted megtölteni lélekkel." Philip Toshio Sudo

Az oldal tetejére

Pinterest – miért szeretem és miért nem?

$
0
0

A Pinterest az egyik legfantasztikusabb, inspirációs oldal a neten. Ugyanakkor az sem véletlen, hogy idővel elindították, a kizárólag férfiaknak szóló Pinterest oldalt (Dudepins). Mert előbbi valóban egy kicsit olyanná vált, mint egy színes-szagos, őrült, pasztell utazás a női agy labirintusába.

Mindent megtalálunk, ami csak átsuhanhat a fejünkben, legyen szó trendekről, sminkről, öltözködésről, lakberendezésről, életigazságokról, cukiságokról stb. Mindez vizuálisan tálalva, hogy gondolkodni se kelljen túl sokat. Órákat el lehet böngészgetni a legkülönbözőbb albumok között, egy idő után azonban kiderül, hogy a valódi, értékes tartalom mindebben a cukormázban igen csekély. A csillogás, és a képmanipuláció viszont annál több.

Nincs ez másként a különböző színtípusok tálalásával sem.

Az évszakelmélet hatalmas népszerűségnek örvend. Rengeteg (RENGETEG) albumot találhatunk a témában (többnyire ugyanazzal a tartalommal). Ami nem gond, sőt!
Nagyon érdekes és izgalmas látni, mások hogyan értelmezik az adott témát.

Azonban ha valaki a Pinterestről szeretné kitalálni, hogy milyen évszaktípusba is tartozik, az nem biztos, hogy sikerrel jár. Mivel a Pinterest legnagyobb százalékában inkább hasonlít egy kislány lakatos naplójához, mint egy komoly, szakmailag megalapozott fórumhoz.

A tízezerből melyik a hiteles?

A tízezer nagyon hasonlóból melyik a hiteles?

A Pinteresten (illetve a bloggerek hatalmas palettáján) az információ terjedésének törvényszerűségei szerint minél távolabb kerül valami a forrásától, annál pontatlanabbá válik.

Rengeteg félreértelmezett, vagy félreértelmezhető anyag terjed rajta, melyeket nem jelent gondot kiszűrni, ha valaki jobban belelát a témába. A probléma ott kezdődik, amikor valaki az alapokkal sincs tisztában, és tökéletes káosz válik az érdeklődés kicsi, tiszta magocskájából.

Én, a Lágy Nyár

Ezt az évszaktípus-káoszt a saját színtípusommal szeretném példázni. Egyfelől azért, mert talán a lágy típusok értelmezése az egyik legnehezebb, másfelől pedig azért, mert szeretem a palettámat, és kicsit mindig fáj érte a szívem, amikor átszabják. :)

Lássuk az ide vonatkozó ellentmondásokat a Pinterestről

1) Külső – hírességek nyomában

A divat egy vizuális témakör. Nem lehet megkerülni benne a képeket. Az évszaktípusok méginkább, így érthető, hogy mindenki próbál valamiféle viszonyítási pontot keresni a rendszerben. Igen ám, de mi van, ha már az sem helyes irány, ahonnan kiindulunk?

A Pinterest válogatások alapján elkezdhetek örülni, mert úgy tűnik, hogy esélyem van Brad Pittnél. Ugyanis nagyon sok helyen Jennifer Aniston és Angelina Jolie is ebbe a csoportba tartozik.
De már itt elbizonytalanodhatnék, hiszen Jolie be van sorolva a világon mindenhova máshova is, őszbe, tavaszba, télbe egyaránt. Hasonlóképp vándorol a többi híresség is, mint Sarah Jessica Parker, vagy Jessica Biel, Rihannáról nem is beszélve. (Bár talán utóbbi fizikai hasonlóságát vakon is kizárhatom) :)

Nem véletlen, hogy számos szakértő elhatárolódik a hírességek elemzésétől (amivel valahol egyet is értek), mivel egy virtuális elemzés mindig magában hordozza az átviteli eszközök (szín)deformáló sajátosságait. (A stúdió, magazin-és egyéb manipulált fotók valóságtartama ebben a témában szinte 0%)

Oké, nem vagyok se Angelina, se Rihanna. Hogyan tovább?

2) Külső – táblázatok, típusleírások, fizikai jellemzők

Ami véleményem szerint semmit nem ér, amikor szem-haj-és bőrszíneket próbálunk skálázni. A te monitorodon nem az lesz, mint az én monitoromon. A bőrtónus teljesen más, mint nagyobb felületen, élőben. A szemszínek mondhatjuk, nem léteznek ilyen formán. Talán a hajszín van a legközelebb a valósághoz. A többi érték teljesen fals.
Valahol ajánlgatják, hogy döntsük el a vénánk színét, zöld, lila, vagy sárga… nekem ez kissé bizarr.

Elméletileg a Lágy Nyár jellemzői... talán a hajszín talált.

Elméletileg a Lágy Nyár jellemzői… talán a hajszín talált.

3) A paletták

Nagyon érdekesek a színpaletták, mert összességében a legtöbb még korrektnek is mondható.
(Amíg nem próbáljuk meg kinyomtatni. Ne próbáljuk meg kinyomtatni, a másod-harmad-századkézből származó paletták nem lesznek színhelyesek.)

Viszont szinte mindig van egy-két olyan pontjuk, ami ezer kérdést felvet. Például a Lágy Nyár esetében sokan a “majdnem ősz” elképzelés alapján kevernek bele őszi árnyalatokat, holott a Lágy Nyárnak nem sok köze van az Ősz típusokhoz. Hideg színei vannak.

Egy Pinterestről lementett Lágy Nyári színpalettán érzékeltetném, mennyire fontosak a részletek, ha árnyalatokról van szó. (Csak ráböktem az első szimpatikusra.)

Nagyon valószínű, hogy más négyzetek lennének kérdésesek egy telefont, egy táblagépet, vagy egy régi, képcsöves monitort szemlélve. Én most a saját laptopom képe alapján választottam ki a problémásabb részeket.

A képernyőn elvesznek a fontos részletek.

A képernyőn elvesznek a fontos részletek.

  • Elsőre minden rendben van vele. Szürkék, csodás türkizeszöldek, lágy mályvák, burgundi, padlizsán, középkék, ezüst, középtónusok…
  • Aztán megüti a szemünket az a “gold tone”. Miért is? Jaaa… mert Nyár-Ősz, és akkor jó lesz az őszi aranyékszer is. Igazából nem. Nem lesz jó. Maximum a rózsaarany, de ahhoz meg ennek a sárgásarany színnek nem sok köze van. Tehát máris megtévesztő, hogy akkor most milyen legyen az ékszereim színe?
  • A második legfeltűnőbb problémaforrás az a sárgás-zöldes-mustáros valami, a bal oldalon. Ha citromsárga szeretne lenni, nagyon nem jó ez az irány. Egyébként nincs ilyen színe a Lágy Nyárnak.
  • A rószaszínek is állandó problémaforrásként szolgálnak. A lágyabb, füstösebb, puhább mályvás-rózsaszínek a paletta alapköveit jelentik. Ellenben minden szín, ami megy a lazacok felé, azonnal besárgítja ezt a típust is, mint a hideg színtípusokat általában. A Lágy Nyárnak tehát korallos-lazacos árnyalatok nem igazán előnyösek.
  • A lilák terén bár nem annyira vészesen, de a klasszikus, Hideg Nyári palettát képviselő kékeslilák, levendulák sápasztóan hatnak a lágy típusokra (pont azért, mert semlegesebbek említett társaiknál) Az ő liláik mindig inkább a vöröses-ibolya irányába hajlanak.
  • Másfelől úgy vélem ezen a palettán a középső oszlop már túl sötét egy Lágy Nyárnak, lehet hogy azok a felismerhetetlenül sötét színek már öregítenék. (Inkább a Sötét Tél palettáján lenne a helyük, nem itt.)
  • Végül a zöldek. A mentazöld jó. A sárgászöld (fű-alma-pisztácia) katasztrófa. Most élesben ki is lehet próbálni, mindkettővel tele vannak a boltok.

 

4) Montázsok – torpedójáték

A színpaletta alapján szetteket csinálni nagyon kreatív és jópofa dolog. De ha vakon hagyatkoznánk a Pinteresten talált kombinációkra, könnyen eltévednénk a színek tengerében. Persze nem mindegyik használhatatlan, sőt, többségében teljesen vállalható montázsokat láthatunk, de most inkább azokra mutatnék példát, amik teljes tévútra vezethetnek bárkit.

Ősz típusnak teljesen jó lenne.

Ősz típusnak teljesen jó lenne.

Csinál egy szép, ősz típusú összeállítást, majd odaírja, hogy Lágy Nyár. Egyetlen színt se sikerült eltalálnia. 

Dolgok egymás mellé pakolva.

Dolgok egymás mellé pakolva.

Ismételten értelmezési problémákra utal, amikor se a színkártyának, se a montázsban szereplő színeknek nincs köze a típushoz.


Hideg és meleg színek olvasztótégelye

Hideg és meleg színek olvasztótégelye

“Semleges színek lágy típusoknak” – helyett semleges színek a Lágy Ősz típusnak (+szürke) lehetne a kép címe.
Egyes árnyalatok túl sötétek a lágy típusoknak.
Egyébként sajnos nagyon sokszor Sötét Télnek való összeállítás sikerül Lágy Nyár helyett.

Hideg és meleg színek olvasztótégelye

Hideg és meleg színek olvasztótégelye

Pontosan az ütközik ki ezen az összeállításon, amikre a fenti palettán rákérdeztem.

Azt a meghatározhatatlan citrom-mustárszínt máris mustárszínként értelmezik.
A mentazöldet alma/fűzöldnek.
Összemossák a hideg és meleg rózsaszínt.
Ott van az a sápasztó levendulaszín.


Mi a tanulság? Ne hagyatkozzunk ilyen pontatlanságokra!

Az évszaktípusok felosztása nagyon érzékeny finomhangolása az árnyalatoknak. Nem pusztán arról szól, hogy a lágyabb típus szaturációját lehúzzuk, a sötét típusén pedig feltoljuk a feketét. Ha így lenne, nem lenne szükség színtanácsadókra. :)

Természetesen lehet meleg színeket elhelyezni egy Lágy Nyár öltözködésében is, ez azonban nagyon tudatos, és kiemelt elhelyezése a színeknek, nem pedig egy fűzöld kendő körbetekerése egy baracksárga blúzon. (Lehetőleg ne ezzel a haladó szinttel kezdjük az ismerkedést az évszaktípusokkal, előbb lakjuk be, és ismerjük fel a saját, legjobb árnyalatainkat!)

Keresd a tiszta forrást!

A Pinteresten visszafejtegetni, hogy melyik képanyag honnét érkezik, néha nagyon nem könnyű. Érdemes azonban egy kicsit utánajárni (vagy utánagondolni), hogy a színpaletták értelmezése alapján belefér-e a színtípusunkba az, amit látunk, vagy sem?

Rengetegen inkább csak hobbi, érdeklődés szintjén foglalkoznak ezzel a témával a Pinteresten, nem várható el, hogy ezek az albumok szakmailag hitelesek legyenek. Ha valaki szakértőként van jelen, bizonyosan ott van egy elérhetőség, vagy weboldal link, ami alapján leellenőrizhetjük, hogy mit és miért javasol.

Legyen meg tehát a puszta, vizuális öröm ezekben a képes évszaktípus-utazásokban, mert sok-sok jó ötletet és érdekességet lehet találni a Pinteresten. Azonban érdemes közben ignorálni a kevésbé megalapozottnak tűnő anyagokat.

Képek forrása: pinterest


"A szépség rabja nem mer élni, fél, hogy romlik a szépsége." Füst Milán

Az oldal tetejére

Az utolsó kvíz is elérhető az évszaktípus tesztoldalon!

$
0
0

ÉÉÉS… elkészült a lezáró, Öregharcos fokozatú kvíz az Évszaktípus tesztoldalon.
Ha az első két akadályt sikerrel vetted, próbáld ki magad a soron következő 25 kérdésben is!
Hajrá, sok sikert!

 


Kitöltöm a tesztet!


Észrevétel, kérdés esetén írjatok bátran: info(kukac)stilusmentor.hu


"A változás, amely után sóvárogsz, nincs messze tőled! Mert nincs rajtad kívül. Benned van!" Szepes Mária

Az oldal tetejére

Életkorok, (szín)változások 2. rész – a Tél típusok

$
0
0

A színtípusok- életszakaszok összefüggésével kapcsolatban először körbejártuk az öregedés biológiai tényezőit. Mi az, amivel szinte minden könyvben és fórumon egyetértenek a témában? Elég egyértelmű, hogy aki hideg színtípusba tartozik, az hideg színtípus is marad élete végéig. A kérdés csupán annyi, hogy milyen kontrasztértékkel?

Miért?
Mivel a Tél és a Nyár típusok alapszínei eleve nem túlzottan sárgás-vöröses pigmentáltságúak, várhatóan csak még hamvasabb lesz a megjelenésük idős korban. Mondhatjuk: fekete-fehérből ezüst és törtfehér. Erre a folyamatra lehet egyfajta késői Jolly Joker kártyaként tekinteni, hiszen pont ez az oka, amiért a hideg színtípusoknak jól áll az ősz haj. Felerősíti a színpalettáik hűs, kékes hangulatát.

TÉL TÍPUSOK Változás jellege  Várható irány Alternatíva
Élénk Tél
(Tél-Tavasz)
hűvösebb, lágyabb Élénk Tél Hideg Tél
Hideg Tél
(Tél-Nyár)
abszolút hideg,
lágyabb
Hideg Tél Hideg Nyár
legélénkebb színei
Sötét Tél
(Tél-Ősz)
hűvösebb Sötét Tél Hideg Tél

Nagyon sokszor elhangzik, illetve itt a blogon is megkérdeztétek már: vajon a Tél típusok viselhetik-e idősebb korukban is a saját, tiszta színvilágukat? Ha ötven-hatvan fölött a legharsányabbat már nem is, de a tiszta, dinamikus színeket miért is ne?

Úgy vélem, ez is csak egyfajta elavult, társadalmi sztereotípia: az öregek vonuljanak el, ne legyenek csinosak, mert már “abban a korban vannak”, és amúgy is, maradjanak távol minden színtől. Holott mikor máskor viseljen az ember bátran színeket, ha nem hatvan felett? Minek is kellene (már, vagy még) megfelelnie?

Azok a Tél típusok, akik a korukhoz, vagy az életvitelükhöz kirívónak, erősnek, keménynek érzik a feketét, vagy a legtisztább téli színeket, nagyszerű színcsokrokat tudnak összeállítani a palettájuk kevésbé domináns és vibráló árnyalataiból. (Hiszen van még ott vagy száz másik) :)

Volt már nem egy olyan vendégem, aki azért jött el színtanácsadásra, hogy megkeressük, Tél típusként hatvanon túl milyen lehetőségei vannak, hogy komfortosan is érezze magát, de ne is legyen túl előnytelen a választott szín. Szinte biztosan azokat a közepes erősségű tónusokat találtuk a legidálisabbaknak, amikkel még bőven a téli palettában maradhattak. Illetve ne feledkezzünk meg a világos színekről sem: egy Tél típus élete végig támaszkodhat bármelyik tiszta, világos színére. (Jégkék, babakék, babarózsaszín, mentazöld stb.)

Illetve több olyan vendégem is volt, aki hatvan fölött robbantott a téli palettájával és a tiszta pirossal, szóval ez a kérdés is valahol személyiség-függő. Erre mondhatjuk, jobb később, mint soha.
:)

Már nem
illik az életvitelbe 
Megfelelő
téli alternatíva
Még továbbra is
teljesen jó téli szín
Továbbra sem
előnyös szín
pink meggy babarózsaszín fáradt rózsaszín
fekete tört fekete /
sötétszürke
ezüst meleg árnyalatok
királykék tengerészkék jégkék fakó kék

Élénk Tél – ez a típus inkább a hideg színek felé mozdulhat, Tavasz típussá a bőr, a haj, vagy a szemszín lágyulásával biztosan nem válik. Az ezüstös hajszín esetleg viheti kissé a Hideg Tél irányába. Mivel alapvetően erős, tiszta kontrasztok jellemzik, a nyári pasztell színeket még a “legfakóbb” állapotában sem éri el.

Hideg Tél – egy abszolút hideg típust bizonyosan nem érint drasztikus változás élete derekán, sőt! Éppen itt teljesedhet ki egy második virágzásban, hiszen a megjelenése szürkés-ezüstös fénye tökéletes keretet ad a színeinket! A Hideg Tél színei lágyulhatnak a korral, de teljesen erőtlenné, pasztellessé sosem válnak. Ilyen értelemben kissé átcsúszhat a Hideg Nyár színei felé, de innen is csak a középélénk színekig.

Sötét Tél – minél kreolosabb, sötétebb, olívásabb tónusú az arcbőr, annál kevésbé valószínű, hogy bármerre is irányt váltana ez a típus. (lásd: afroamerikai, dél-amerikai, dél-európai karakterek)
Egy semlegesebb, európai arc esetleg a színei kihűlésével kissé eltolódhat a Hideg Tél irányába, de mivel ennek a típusnak soha se lesz porcelánosan hűs és rózsás arcszíne (ami a Hófehérke típusokra oly jellemző), teljesen nem fordul át a Hideg Tél típusába. (Egy hajfestéssel pedig biztosan megmaradhat Sötét Télnek).

Ilyen volt, ilyen lett…

Ebben a témakörben férfiakat példaként találni sokkal könnyebb, mert a mostani ötven fölötti, hollywoodi korosztály hölgy tagjai… enyhén szólva is kissé ijesztően festenek. (lásd pl. Cher)
A legelső, aki a cikk írása közben eszembe jutott, az Robert De Niro (72) volt.

Annyira karakteresen képviseli a Tél típust: sötétbarna haj, sötétbarna szemek, hűvös, tiszta arcszín. Amit én a mostani képein látok, hogy teljesen “kihűltek” a színei. Egyértelműen csak a hideg, kékes színvilág számára az előnyös, viszont az őszülés, illetve a vonások lágyulása miatt talán a legsötétebb, a legharsányabb végpontok kiesnek. Marad(hat) helyette a sötétszürke, sötétkék, tompább feketék, a királykék, a tiszta lilák, egyszóval a téli paletta középpályásai. (Azért az a bőrkabát nagyon ott van…) 😀
Főként a szeme és a bőre közötti nagyon tiszta, éles kontraszt tartja továbbra is a téli színvilágban.

A 72 éves Robert De Niro most sem az a visszafogott Nyár típus. :)

A 72 éves Robert De Niro most sem az a visszafogott Nyár típus. :)


A másik oldalról szinte mindegy, kit választunk, mert mindenkinek festve van a haja és kisebb-nagyobb mértékben plasztikázott az arca. Tehát a természetes öregedést, mint olyat a nők nem igazán prezentálják. :)

Demi Moore (53) talán most ér lassan abba a korba, hogy a védjegyének számító, kékesfekete hajszínből érdemesebb lenne középbarnára váltania, és a tiszta piros rúzs helyett egy középerőset választania.
Ezt leszámítva továbbra is fantasztikusan fest egy élénk színben. Mivel a hajszínével megtartotta a megjelenése kontrasztértékeit, a pasztellesebb árnyalatok továbbra sem jelentenének a számára opciót. A kérdés, hogy a “dögös ötvenesből”, hogyan lesz “méltósággal csinos hatvanas.”

Demi Moore továbbra is Tél típus, talán a feketét már lágyíthatná a vonásai mellett.

Demi Moore továbbra is Tél típus, talán a feketét már lágyíthatná a vonásai mellett.

  • Megjegyzés

    Mivel az elemzés fényképek alapján történik, ami nem helyettesíti a tényleges felmérést, a hírességekre vonatkozó megállapítások a saját véleményemet tükrözik. A bemutatott példák az adott évszaktípus jobb megértését szolgálják.

"Az elegancia nem azt jelenti, hogy észrevesznek, hanem azt, hogy emlékeznek rád." Giorgio Armani

Az oldal tetejére

Évszakok, hangulatok – 15. rész – Az érzéki Meleg Ősz

$
0
0

meleg osz2

A mai bejegyzésben ismerkedjünk meg a Meleg Ősz (Ősz-Tavasz) világával.
A csoport legfőbb tulajdonsága: Meleg

A Meleg Ősz hangulata

Mindegyik színtípus közül talán a Meleg Őszt lehet hangulatában legtisztábban és legegyértelműbben az évszakához kötni, hiszen a színpaletta tobzódik az érett gyümölcsök, a lehulló termések alaptónusaiban.
Az őszi hónapok egyszerre melankólikusak és színpompásak, díszes, arannyal átszőtt halotti lepellel borítják be a tájat. Míg a tavaszi időszak az újjászületést ünnepli, az ősz a teljességet. A színek búcsúznak a hosszúra nyúlt nappaloktól, s mintha csak magukra öltenék minden kellemes, nyári emléküket, még egyszer, utoljára felragyognak. Ez a ragyogás azonban mélyebb, dúsabb, mint a tavaszi színek zsongása és harsogása. Az elmúlás bölcsességével tündököl. A napfény erős, tiszta sugárzása is lágyabb, narancsos rezgésre vált, és nemes csillogással vonja be a fák másodvirágzását.

meleg osz

A Meleg Ősz színeiben hasonlóképp ott rejtőzik a lombok élénksége, melyet a föld rögös barnái ellensúlyoznak. A színpaletta minden szegletét átitatja az arany gazdag izzása és melegsége. Ott találjuk a jádezöldben, a mohazöldben, a likőrszínekben, az olívazöldben és a mélyebb türkizekben.
A színek, akár az őszi táj, izgalmas szimbiózisba olvadnak: összefogva őket gyönyörű tisztaságát tükrözik a természetnek. Ahogy az őszi lombkoronák is ezer színben tündökölnek, a Meleg Ősz típus is akkor mutat a legszebben, ha több árnyalatot visel egyszerre magán.

meleg osz01

Klasszikus őszi árnyalatok csokrát teríti elénk a színpaletta: homok- és aranybarnák töltik fel a föld mágikus erejével. Kavargó krém és kávészínek, nutellák keverednek a bagettek, frissen sült kenyerek roppanós vörösesbarnájával. Az arany tónusai teszik izzóbbá a pirosakat és a narancsokat, melyek érettebbek, kevésbé telítettek, mint a tavasz típusok kicsattanó pipacs színei, robbanó narancsvörösei.
Mint minden őszi palettán, a Meleg Ősz esetében is kiemelt szerephez jut a kobaltkék, a pávazöld, melyek fantasztikus párost alkotnak a vörös csillogással a hajukban.
Csakúgy, mint a középsötét türkizzöldek, a tavak megannyi, titokzatosan örvénylő zöldeskékjei.
Mindezt megkoronázzák a bronz, a khaki, a karamellsárgák és a fonnyadó barnássárgák árnyalatai.

meleg osz03

A Meleg Ősz a tűzhely melege, a klasszikus vörös hajú Ősz típus, akit minden könyvben megtalálunk ezen címszó alatt. Nagyon dekoratív, hiszen csodálatos színek öltöztetik, és ha megmarad rezes, irigylésreméltó hajszínénél, biztosan sikert sikerre halmoz.

Néhány ismert Meleg Ősz típus:  Susan Sarandon, Debra Messing, Kate Mara, Sarah Drew, Lindsay Lohan



"Ha kétségeid támadnak, vegyél fel valami pirosat!" Bill Bass

Az oldal tetejére

Sápaszt, sárgít, szűrkít, vagy zöldít?

$
0
0

Igazából mindegy, a lényeg, hogy pocsékul áll – mondhatjuk nagyon leegyszerűsítve, hogy mi is látszódik a tükörben, ha a kendőpróbán valaki arca mellé előnytelen szín kerül.

Vannak bizonyos színtípusokra jellemző sajátosságok, amik azoknak is segíthetnek eligazodni az előnyös-előnytelen színek kiválasztásában, akik nem vettek rész színtanácsadáson.

Hideg színtípus vagy?

Akkor (a legjellemzőbben) lehetsz sárga, még sárgább, zöldebb és hányingerrel bírkózó megjelenésű egy előnytelen színtől.

Zséda - hideg színtípus előnytelen színekben

Zséda – hideg színtípus előnytelen színekben

A hideg színtípusok egyik legáltalánosabb ismertetőjegye, hogy azonnal kanárisárgák lesznek a legalapvetőbb meleg árnyalatoktól, mint a baracksárga, a lazacszín, a vajszín, mustársárga, a spenótzöld vagy a rozsdabarnák. A “koszos, piszkos, szürkés, foltos” jelzők is nagyon gyakran elhangozhatnak egy-egy előnytelen szín kapcsán a hideg színtípusok esetében.

A narancsba hajló árnyalatoktól pedig kifejezetten lángra lobban az arcuk, és ez alatt nem azt a kellemes, üde, friss pírt érthetjük, ami éppencsak megcsípi az orcánkat.

A hideg színtípusok esetében az alapszabály: minél sárgásabb egy szín, annál kevésbé előnyös.

Mivel inkább hűs-szürkés-néhol akár olívás-zöldes, vagy kifejezetten rózsás pigmentációról beszélhetünk az ő esetükben, a meleg színekkel mindez az összhatás nagyon diszharmónikusan vibrálni kezd.

Hogyan viselik egymás színeit?

  • A Nyár típusokat a tiszta, téli színek túlharsogják, a legsötétebb téli színek öregítik-sápasztják.
  • A Tél típusokat viszont menthetetlenül letompítja, és elszürkíti a nyári színcsokor.
    Ebben az esetben sárgaságról nem beszélhetünk, mivel hideg, kékes színekkel rendelkezik mindkét típus.
Arcközelben előnytelen, meleg tónusok

Arcközelben előnytelen, meleg tónusok


Meleg színtípus vagy?

Akkor (a legjellemzőbben) lehetsz fehér, falfehér, fakó, hamuszürke, sápadt, ájulás előtt szédelgő benyomást keltő egy előnytelen színtől.

Julianne Moore - meleg színtípus előnytelen hófehérben

Julianne Moore – meleg színtípus előnytelen hófehérben

A meleg színtípusok sápadtak és falfehérek lesznek a hideg színektől, mintha az arcszínükben viruló, barackos, aranyló fényt lehúznák a kékes tónusok.

Minél kékesebb egy szín, annál inkább sápasztja őket.

A feketében temetési hangulatot árasztanak, a legvakítóbb hófehérben nem látszódnak. A pinkek, mályvák, fuksziák, rózsaszínek egyenesen szürkíteni tudják őket, vagy vértelen, fehér tónusúvá festik az arcszínt.

Az erőteljes elsárgulás annyira nem jellemző rájuk, hiszen alapból sárgás-bronzos-barackos pigmentáció dominálja őket. (Altípusonként lehetnek nagyon finom eltérések, de még mindig távol maradunk a hideg színtípusok reakcióitól.)

Hogyan viselik egymás színeit?

  • Az Ősz típusokat a tavaszi színpaletta túlharsogja, túlragyogja.
  • A Tavasz típusokat az őszi színpaletta kissé sápasztja és erőtlenné teszi, a sötétebb őszi színek öregítik és fakítják őket.
Arcközelben előnytelen, hideg tónusok

Arcközelben előnytelen, hideg tónusok


Miért ennyire jellemzőek ezek a reflexiók?

Azért, mert a színek (függetlenül attól, hogy szeretjük-e, viselnénk-e őket) fizikai oldalról találkoznak a mi, saját, egyedi színeinkkel. A legelemibb szinten nézve a szín rezgés (a fény és a tárgyak találkozásából születik), tehát mindennel kölcsönhatásba lép. Velünk is.

Ez a kölcsönhatás létrejön, ez fizikai tény. Ez a kölcsönhatás lehet előnytelen, semleges, vagy előnyös, illetve ezek verziói: kicsit, vagy nagyon előnytelen, éppenhogy elmegy, vagy a számunkra legideálisabb.
Pontosan ez az oka, hogy nincs olyan ember, akinek ne lennének jó és jobb, rossz és rosszabb színei, és pontosan ez az oka, amiért nem állja meg a helyét a divatvilág “bárki viselhet bármit” megközelítése.
Bárki viselhet bármit, ez igaz, a számára legmegfelelőbb árnyalatban!

Akkor miért látjuk mégis ezt olyan nehezen?

Sokan összekeverik a színek világának objektív és szubjektív oldalát, illetve nehezen tudnak elvonatkoztatni egy adott színhez kötődő érzelmi, lelki viszonyuktól.
Úgy gondolom a kettő nem létezik egymás nélkül, éppen ez ebben a témakörben az izgalmas, és éppen ezért lehet a színtanácsadás akár egyénenként teljesen különböző élmény és tapasztalat.

Mert viselhetünk olyan színt, ami bár nem áll jól nekünk fizikai síkon, mégis jól érezzük magunkat benne lelki síkon. És elutasíthatunk olyan színt, ami bár tökéletes lenne számunkra fizikai síkon, de el se tudjuk képzelni magunkat benne lelki síkon.
Röviden: az, amit szépnek gondolunk, és az, ami szépen is áll, nem mindig egyezik.

A színtípus besorolás területén talán azért maradt meg napjainkig is az egyik legnépszerűbb megközelítési módnak a négyes évszaktípus besorolás (és különböző altípus felosztásai – hatos, tizenkettes, tizenhatos), mert egyfajta mérőeszközként, a szubjektivitást leválasztva próbálja meghatározni a legideálisabb árnyalatainkat. A színtulajdonságokra koncentrál, és nem az érzelmi oldalra.

A színreflexió nem hazudik

Alkudozhatunk néhány árnyalat felett, találhatunk egy-két olyan színt, ami nem is annyira rossz…, rábeszélhetjük magunkat a korallra a fukszia helyett (vagy fordítva), de végső soron egy adott színtulajdonság döntően, nagyobb százalékban lesz a számunkra előnyös, vagy előnytelen. (Inkább hideg, vagy inkább meleg? Inkább világos, vagy inkább sötét? Inkább élénk, vagy inkább lágyabb? stb.)
Nem érdemes tehát egy-két szín kiragadásával nekifutni a színtípus besorolásnak, nem véletlen, hogy szinte minden színtanácsadó akár száznál is több színes kendőt használ ehhez a feladathoz.

A válaszokért próbáljunk kicsit objektíven tekinteni saját magunkra, és elhagyni az esetleges prekoncepcióinkat a témában. A színek azonnal felfedik előttünk a titkaikat. :)

Képek forrása: google


"Amit "hibaként" könyvelünk el magunkban, nem egyszer személyiségünk megkülönböztető jegye, ettől válunk egyedivé és páratlanná. A természet sohasem ismétli önmagát. Különbözőnek szántak minket. Amennyiben vállaljuk ezt, megszűnik az örökös versengés, az állandó hasonlítgatás. Ha folyton másokhoz igazodunk, a lelkünk összezsugorodik." Louise L. Hay

Az oldal tetejére

A hatos színtípus felosztás

$
0
0

Johannes Itten megfigyeléseinek manifesztálódása a divatban, illetve a négy évszakos színtípus felosztás elterjedése a hetvenes-nyolcvanas évek Amerikájában zajlott le.
Az évszaktípus besorolás kirobbanó sikere ösztönzött egymástól függetlenül számos színszakértőt, öltözködési szakembert, hogy tovább fejlessze, vagy teljesen újragondolja a színtípusok rendszerét. Ahogy bővül(t) a színekkel, színtannal kapcsolatos ismeretanyagunk, illetve a színtechnológia lehetőségei, ezek a besorolások is egyre specifikusabbá váltak, válnak.
Vannak egymásra épülő, lineáris irányba mutató színtípus felosztások. Mások gyökeresen új alapokra helyezték gyakorlati tapasztalataikat, és hátrahagyva a négyes felosztást, saját színelméletet alkottak.

A négyes évszaktípus felosztás alapelvei mentén alapult meg az egyik legrégebbi színtanácsadói hálózat is, a CMB (Color Me Beautiful), hiszen alapítója, Carole Jackson Itten tanítványa volt. A későbbiekben a CMB hálózat égisze alatt jelent meg a hatos és a tizenkettes altípus besorolás is, így elmondható, hogy mindkettő a négyes besorolás kibővítésének tekinthető.

Neked mi a legdominánsabb jegyed?

A hatos színtípus felosztás a négyes és a tizenkettes között helyezkedik el. (Vagy értelmezhetjük úgy is, hogy a tizenkettes a hatos letisztázása.)

A besorolás maga a megjelenés legdominánsabb, vagy legjellemzőbb jegyeit határozza meg. Így a hatos rendszerben elsősorban nem is annyira évszakokat keresünk, hanem fő tulajdonságokat.

Hatos felosztás Négyes felosztás
Hideg, vagy meleg? Tél/Nyár, vagy Ősz/Tavasz?
Világos, vagy sötét? Tavasz/Nyár, vagy Ősz/Tél?
Élénk, vagy Lágy? Tavasz/Tél, vagy Ősz/Nyár?

A hatos felosztás a hideg és a meleg altípusokon kívül a többi altípus esetében nem tesz szigorú különbséget a palettán szereplő színek hideg és meleg tónusai között. Az, hogy ki, melyik színhőmérsékletet kövesse, inkább csak javaslatként szerepel ebben a rendszerben, de nem válik specifikus, altípust befolyásoló tényezővé, mint a részeletesebb felbontással élő tizenkettes beosztásban.

A hatos rendszer úgymond egy kalap alá veszi a lágy, a világos, a sötét és az élénk típusokat, így nagyobb mozgásteret is nyújthat azok számára, akik a hideg és a meleg árnyalatok területére egyaránt szeretnének át-átkacsintani. A hatos színpaletták tulajdonképpen a tizenkettes testvér-évszakok közös halmazait tükrözik, kisebb-nagyobb különbségekkel.
(pl: A Világos altípusok palettáján szerepelnek Világos Nyári és Világos Tavaszi színek egyaránt.
A Sötét altípusok palettáján szerepelnek Sötét Téli és Sötét Őszi színek egyaránt.)

A hatos felosztás fő jellemzői

A Munsell skála alapján az alábbi színtulajdonságokat veszi figyelembe:

  • Árnyalat (hideg, kékes, vagy meleg, sárgás a szín?)
  • Világosság-sötétség (mennyi az adott színben a fehér, vagy a fekete?)
  • Élénkség-lágyság (telített, telítetlen, tiszta vagy tört a szín?)

Milyen egyéni sajátosságokat figyel a besorolásnál?
A hajszínt, a szemszínt, a bőrtónust. A megjelenés domináns karakterjegyét próbálja meghatározni az alábbi altípus besorolás szerint:

Altípus elnevezése A csoport domináns színtulajdonsága Jellemző 
hajszín
Jellemző
szemszín
Jellemző
bőrtónus
HIDEG TÍPUS

annie lennox

Annie Lennox

hideg, kékes színek hamvas szőke, sötétbarna vagy
ősz
kék, szürke vagy hideg barna rózsás, kékes arcszín
MELEG TÍPUS

sarah-ferguson

Sarah Ferguson

meleg, sárgás színek vörös, vagy
aranybarna
zöld, kék
vagy barna
világos,
szeplős, aranyló
VILÁGOS TÍPUS

joely richardson

Joely Richardson

világos, fehérrel derített színek természetes
szőke, vagy ősz
világos kék,
zöld,
lágy barna
világos, porcelán
SÖTÉT TÍPUS

nigella-lawson

Nigella Lawson

sötét, feketével mélyített színek sötétbarna,
fekete
sötétbarna világos, vagy sötét
LÁGY TÍPUS

Sarah-Jessica-Parker

Sarah Jessica Parker

lágy, szürkével finomított színek középtónusú,
napszítta tónusok
Lágy, tompakék,
zöldesbarna
középárnyalatú
ÉLÉNK TÍPUS

elizabeth-hurley

Elizabeth Hurley

tiszta, keverésmentes színek sötétbarna vagy fekete ragyogó zöld, kék vagy topáz világos, vagy sötét

Az alábbi táblázatban láthatod a különböző típusfelosztások közötti hasonlóságokat

Hatos Négyes Tizenkettes
Hideg Nyár és Tél Hideg Nyár és Hideg Tél
Meleg Ősz és Tavasz Meleg Ősz és Meleg Tavasz
Világos Nyár és Tavasz Világos Nyár és Világos Tavasz
Sötét Tél és Ősz Sötét Tél és Sötét Ősz
Élénk Tél és Tavasz Élénk Tél és Élénk Tavasz
Lágy Ősz és Nyár Lágy Ősz és Lágy Nyár

Mint látható, ez egy nagyon rugalmasan kezelhető megközelítése az évszaktípus elméletnek.
Az, hogy melyik besorolást használjuk, csak rajtunk múlik. Akár nagyobb perspektívából tekintünk a színpalettákra, akár a szűkebben számított legjobb színeinket keresgéljük (a jók között a legjobbakat), mindegyik besorolás választ adhat a kérdéseinkre.

Forrás:

Képek: google
Típusok – CMB – Colour Me Confident
(Itthon “Találd meg a színeidet” címmel jelent meg a témában könyv)


"A fiatalság mércéje nem az életkor, hanem a szellem és a lélek állapota: az akarat- és képzelőerő, az érzelmek intenzitása, a jókedv és a kalandvágy győzelme a lustaságon. Csak akkor öregszel meg, ha már nem szárnyalsz, és hagyod, hogy a pesszimizmus és a cinizmus megdermessze a szívedet." Albert Schweitzer

Az oldal tetejére

Alaptónusok és kölcsönhatások – Nyár és Tél típusok

$
0
0

A tizenkettes évszaktípus felosztás egyik kulcseleme a különböző alaptónusok és színtulajdonságok találkozása. Ha ezt a kölcsönhatást megértjük, akkor nagyon sok minden le tud tisztázódni a színpalettákkal kapcsolatban a fejünkben.

Az altípusok ugyanis nem pusztán egymás világos, sötét, élénk, vagy tompa verziói

Mind a tizenkét altípusnak külön, egyéni karaktere van. Mások a hívószavaik, az erősségeik, a domináns jegyeik mindazon túl, hogy egyben egy nagy, közös családba is tartoznak.

Amikor még csak érintőlegesen foglalkoztam ezzel a témával, nehezen értettem meg, mi is különbözteti meg az altípusok színpalettáit?
Az összetettsége a kérdésnek abból is adódik, hogy nem egy síkban történnek a változások: a színek, akár a Rubik-kockán, egy tekeréssel mintha teljesen ismeretlen helyekre távoznának. Mi meg csak pislogunk. Akkor mi is történt? Hogy megértsük ezen összefüggések rendszerét, nézzük meg kicsit közelebbről az évszaktípusok legjellemzőbb alaptónusait:

evszakok-alapjegyek

  • A Nyár típust a közepes színtartományok, és az égbolt, a vízek hűs-szürkés-kékes tónusai jellemzik, így alaphangulatában a legjobban egy semleges középkék mutatja meg a karakterét.
  • A Tél típus hasonlóképp hűvös, viszont a jelzői (akárcsak a színei) sokkal erőteljesebbek. A domináns, határozott, erős sötétkék tökéletes kiindulópontja a színpalettáinak.
  • Az Ősz típust a borostyán aranyló ragyogása festi le a legjobban, mely se nem túl élénk, se nem túl tompa. Benne rejtőzik a természet dús sokszínűsége, és a színeinek arany-vörössel átitatott egzotikuma.
  • A Tavasz a napsárga, a nárcisz-sárga üde és friss alaptónusában pompázik, mindent átitat ennek a színnek az energikussága és az optimizmusa.

 

A tizenkettes színfelosztásban mindegyik évszak találkozik mindegyik évszakkal, így az alapjegyeik is. Nem pusztán kivilágosítják, élénkítik, vagy sötétítik, tompítják egymást, de egyben a színeik hidegségére és melegségére is hatással vannak.

NYÁR TÍPUS Színhőmérséklet Közös színtulajdonság Hatás
+ TÉL TÍPUS Hideg + hideg = hideg Hideg Élénkebb, sötétebb, kékesebb
+ TAVASZ TÍPUS Hideg + meleg = hideg/semleges Világos Világosabb, sárgásabb
+ ŐSZ TÍPUS Hideg + meleg = hideg/semleges Lágy Lágyabb, vörösesebb

nyar tipusok

Nyár + Tél = Hideg Nyár

A nyári színeket a tél kontrasztjai és hidegsége áttolja a jégmezők határáig. A kékek, szürkék és a fehér találkozásából egy közepesen erőteljes, világosabb, kissé tisztább paletta jön létre, amiben nincs helye meleg tónusoknak. A Hideg Nyár tehát minden színében kékes, hűvös, szürkés.

Nyár + Tavasz = Világos Nyár

A nyári színeket a tavaszi színek napsárga tónusai éppencsak megcsípik, amitől elveszítik legkékesebb fényüket, és semlegesebb (de még mindig hideg) tartományba csúsznak. Mivel a Tavasz és a Nyár egyaránt világos típusok, a palettán minden szín közelebb kerül a fehér pólusához, kissé kivilágosodik, tisztább, áttetszőbb fényt kap. A Világos Nyár tehát világos, szürkés, sárgás.

Nyár + Ősz = Lágy Nyár

A nyári színeket az őszi színek barnás-vöröses fénnyel töltik fel, ami eltávolítja a palettát a kékes, hűvös tónusoktól. Itt sem jutunk el az egyértelmű, meleg színekig, minden szürkés-tompa-rózsás árnyalatot kap. Az Ősz lágysága finom, szórt derengéssé szelidíti a középerős színeket, melyek szinte összesimulnak. Ez a szürt, ködös fény az oka, amiért a Lágy Nyár palettája nem éri el a Világos Nyár legvilágosabb értékeit. A Lágy Nyár tehát szürkés, rózsás-barnás, füstös.


TÉL TÍPUS Színhőmérséklet Közös színtulajdonság Hatás
+ NYÁR TÍPUS Hideg + hideg = hideg Hideg Közepesebb, szürkébb, kékesebb
+ TAVASZ TÍPUS Hideg + meleg = hideg/semleges Élénk Világosabb, élénkebb, sárgásabb
+ ŐSZ TÍPUS Hideg + meleg = hideg/semleges Sötét Sötétebb, vörösesebb

tel tipusok

Tél + Nyár = Hideg Tél

A téli színek a nyári színekkel keveredve nagyon decenssé, letisztulttá, minimalistává válnak. A világos-sötét kontraszt ebben a palettában teljesedik ki, ahogy a kékes színvilág is: minden hideg, jeges, szürkével és jégszínekkel átitatott. A Tél típusok között a Hideg Tél nevezhető a legvisszafogottabbnak, középerősségűnek. Nincsenek szélsőségei, se nem harsány, se nem komor, pedánsan rendezett. Kékes, jeges, egyértelmű.

Tél + Tavasz = Élénk Tél

A téli színeket a tavaszi színek felrobbantják. Mintha napsárga flittereket szórna szét a szél, az eredmény egy nagyon intenzív, nagyon látványos, nagyon ragyogó paletta, amiben újra és újra visszacsillan az izgága sárga tónusa. Az Élénk Tél éppen ezért távolabb kerül a Hideg Tél arisztokratikus benyomásától. A tavasz élénksége és világossága teszi energikussá, se a túl fagyos, se a túl sötét színek együttesében nem tud érvényesülni. Az Élénk Tél tehát tiszta, erőteljes, semleges, sárgás.

Tél + Ősz = Sötét Tél

A téli színeket az ősz komorsága és borostyán ragyogása drámai mélységekbe húzza. A Sötét Téli paletta sok hasonlóságot mutat az Élénk Télivel, azonban itt minden kissé vörösbe hajló, és nem harsány. A fuvallatnyi meleg tónus azonban nagyon is érezhető a hideg színhangulatban: a lilák padlizsánba fordulnak, a szürkékből eltűnik az acél-hűs távolságtartás, a rózsaszínekből a ciklámen kékes fénye. Minden telített, egy csipet feketével, és egy csipet vöröses-arannyal átitatott, ami különleges izzást kölcsönöz az egész palettának. A Sötét Tél tehát mély, vöröses, izzó, drámai.

 

A különböző monitor beállítások miatt a színek eszközönként eltérően jelenhetnek meg! 


“Ahhoz, hogy felfedezzünk egy új kontinenst, készen kell lennünk arra, hogy elveszítsük a part biztonságát.” Brian Tracy

Az oldal tetejére

Évszakok, hangulatok – 16. rész – A fenséges Sötét Ősz

$
0
0

sotet osz

A mai bejegyzésben ismerkedjünk meg a Sötét Ősz (Ősz-Tél) világával.
A csoport legfőbb tulajdonsága: Sötét, mély

A Sötét Ősz hangulata

Visszavonhatatlanul közelednek tél komor hónapjai, bár az ősz színei még felfedezhetők a tájban. Minden elsötétül. A színek stabilak.  Az erdők színpompája ugyan már közel sem harsány, de még vissza-visszaköszön egy mézsárga levélben, egy makacsul vöröslő bogyó színében. A tömött avar, a barnává száradt termés, az őszi mélyszántás forgatta, sáros-kocsonyás földsávok mind azt jelzik, hogy a körforgás véget ért. A Sötét Ősz az elmúlás, a befejezés, a hazatérés. Minden erő a föld felé áramlik, vissza oda, ahonnan majd tavasszal újra erőre kap.

Sötét Ősz

A színpalettára tekintve gazdag, dús árnyalatokat találunk. Különleges, egzotikus színkavalkádja tárul elénk a mélységeknek és az izzásnak. A típus színei viszonylag élénkek, de mindvégig megbújik bennük az őszökre jellemző, borúsabb hangulat.
Akár egy hűvös, ködös délutánon, a Sötét Ősz palettáján is érezhető a Tél típus közelsége: a színek komorabbak, mélyebbek, mint egy borostyán fényű Meleg Ősz, vagy egy fátyolos Lágy Ősz palettáján. A vöröses-zöldes-arany árnyalatok sokszor csak a napfényben kelnek életre, akárcsak a hajszín mélyén megbúvó bronzos-gesztenyés tónus. Itt minden színnek súlya, íze, minősége van.

sotetosz02

Telt földszínek és rozsdaszínek kerülnek izgalmas kontrasztba a láva-forró narancsvörösökkel, az okker olvadt, nemes árnyalataival. Tenger-fényű olajkék idézi fel a tócsák, az ég, és a felhők ködös násztáncát. A csábítón örvénylő konyak, és sherry színek, sötétbarnák, barnásfeketék, gesztenyeszínek emelik fejedelmivé a tüzes vérszíneket, melyek egy palettán sem válnak ennyire jelentőségteljessé. Féldrágakőként csillan fel a kasmír, a cinóber, a bársonyvörös, a piros szaszla, vagy a szantál színe. A sziklafalra felfutó, mindent körbefonó borostyán vöröse keveredik a zöldekkel, melyek haragosak, olajosak, és nyomait sem őrzik a zsengeségnek, a sárgás, üde fénynek. Inkább vészjóslóak, akár a szél söpörte, megtépázott fák. A Sötét Ősz a késő októberi alkony, a naplementébe költöző madárvonulás, a mozsárban roppanó fűszerek csípős, tömény illata, a mézszínű töklámpásokban lobbanó gyertya lángja, a tűz pattogása.

Sötét Ősz

Rokon évszakához, a Sötét Télhez hasonlóan drámaiságot hordoz magában. Ám hiába is próbálná magára nővére, az Éjkirálynő palástját, az túl szigorúvá, dermedtté tenné, hiszen mint minden Ősz típus, a Sötét Ősz is delejes melegséget hordoz magában. Ő a természet titkainak ismerője, az erdő legmélyén lakó vajákos asszony. Nőies kisugárzása tagadhatatlan, hiszen tele van energiával, tudással, tapasztalattal. Színei időtlenséget sugallnak. Titkai a mélységben rejtőznek, és elég bölcs ahhoz, hogy ne szórja őket bárki lábai elé.

 

Néhány ismert Sötét Ősz típus:  Sigourney Weaver, Helena Bonham Carter, Jennifer Lopez



"A ruha teszi az embert. Egy meztelenkedőnek igen kevés befolyása lehet a társadalomra." Mark Twain

Az oldal tetejére

Nem is olyan távoli rokonság

$
0
0

A szüleimre pillantva két dolgot tudok biztosan állítani:
– testalkatomban, karakteremben az édesapám családi alapjellemzőit örököltem. (Szerintem Molnár-ágon mindenkinek ugyanolyan az orra, és kívülállók szerint a mosolya, úgyhogy el se veszíthetjük egymást.) :)
– színeimben viszont édesanyám “kifakult” verziója vagyok.

Az, hogy mennyi közös pontja van a Sötét Télnek és a Lágy Nyárnak, a saját példánkon látom nagyszerűen. Hiszen mindkét (hideg) típus az ősszel találkozik a maga módján, így a színpalettáik is nagyon hasonlókká válnak.

Például az én egyik legjobb lilám a lágy padlizsán, édesanyámé ugyanannak a színnek a mélyebb, tüzesebb árnyalata. Persze viselni egymás liláját nem igazán tudjuk: engem a téli padlizsánlila öregítene, őt a nyári padlizsánlila sápasztaná.

Viszont, ha nagyon aprólékosan és precízen elkezdenénk közelíteni egymáshoz a két palettát (tehát az övét lágyítanánk, az enyémet mélyítenénk), egyszer csak találnánk egy rövidke szakaszt, ahol tökéletesen egyezőn lefednék egymást. (A párhuzamosok találkozása a végtelenben.) :)

Elgondolkodtam rajta, hogy vajon a többi színtípus esetében is megtalálnánk-e a hasonlóan közös pontokat?
Természetesen igen!

Hideg színtípusok + Ősz

Nyár + Ősz Lágy Nyár
(Nyár-Ősz)
lagy nyar - sotet tel
Tél Sötét Tél
(Tél-Ősz)
Kezdjük a fent említett példával.
Az Ősz típus lényegében mindkét hideg színtípusra ugyanolyan hatással van: az alap paletta eltolódik egy kicsit a vöröses irányba. Viszont az altípusok kialakulásában a többi színtulajdonság is fontos szerepet játszik: míg a Tél típus színeit az Ősz behatása sötétíti, a Nyár típus színeit letompítja egyben.

Így lesz a két paletta hasonlóképpen semleges, viszont az egyik kontrasztosabb, a másik középértékűbb.

Hideg színtípusok + Tavasz

Nyár + Tavasz Világos Nyár
(Nyár-Tavasz)
vilagos nyar - elenk tel
Tél Élénk Tél
(Tél-Tavasz)
Mit látunk, hogyha a hideg színtípusok a Tavasz színeivel találkoznak?

Azt, hogy mindkettő üdévé és könnyeddé válik. A közös pont a Világos Nyár és az Élénk Tél palettáján a csipetnyi sárgás ragyogás, ami a tavaszi lendületet idézi.
A Tél palettája mindezen felül élénkebbé és ragyogóbbá válik, a Nyári színek viszont a tavasz világosságát is hordozzák.

Itt is két semleges palettát láthatunk, csak az egyik légiesebb és lágyabb, a másik tisztább és kontrasztosabb színhatású lesz.

Meleg színtípusok + Nyár

Tavasz + Nyár Világos Tavasz
(Tavasz-Nyár)
vilagos tavasz - lagy osz
Ősz Lágy Ősz
(Ősz-Nyár)
Izgalmas a meleg színtípusok találkozás a Nyár típussal.

Mind a Tavasz, mind az Ősz veszít a sárgás-narancsos fényéből a nyári szürkeség mellett.
Az Ősz típus mindezek mellett még fakóbbá is válik a nyár hatására, a Tavasz típus pedig könnyedebb, világosabb dimenziókba emelkedik. Úgy gondolom, ez a két típus nagyon közel van egymáshoz, hiszen például a világos színek abszolút közösek bennük. Azonban a Lágy Ősz nem jár szerencsésen, ha elmerészkedik a tavaszi paletta élénkebb színei felé, a Világos Tavasz típust pedig kicsit letompítanák a jellemzően lágyabb, őszi árnyalatok.

Így tehát a semleges színek mellett az egyik paletta világosabb, a másik lágyabb, törtebb lesz.

Meleg színtípusok + Tél

Tavasz + Tél Élénk Tavasz
(Tavasz-Tél)
elenk tavasz - sotet osz
Ősz Sötét Ősz
(Ősz-Tél)
Talán az Élénk Tavasz és a Sötét Ősz rokonsága tűnik a legmeghökkentőbbnek.

Ugyanakkor ha belegondolunk, itt is ugyanazokról az irányokról van szó: a Tél típus közelsége itt is kioltja a karakteres narancsos-sárgás izzást mindkét paletta esetében. Míg azonban az Ősz palettáján a fekete húzza mélyebbre a színeket, a Tavasz árnyalatai telítettségükben is találkoznak a téli színekkel, sőt, túl is ragyogják azokat.

Így ismét két semleges palettát láthatunk, melyekből az egyik erőteljesebb, tisztább, a másik sötétebb, mélyebb tónusú.

Hideg színtípus + Hideg színtípus

Nyár + Tél Hideg Nyár
(Nyár-Tél)
hideg nyar - hideg tel
Tél + Nyár Hideg Tél
(Tél-Nyár)
A Hideg Nyár és a Hideg Tél színpalettái szinte édestestvéreknek tűnnek.

Valóban, két hűvös, kékes színvilágot láthatunk, nincs rájuk hatással semmilyen meleg évszaktípus. Így őket a többi színtulajdonság különbözteti meg leginkább: a Tél típus itt tisztább, sötétebb, a Nyár típus szürkésebb, közepes értékű.

Ebben az esetben két tiszta palettát láthatunk, melyek csak élénkségükben és sötétségi értékükben térnek el.

Meleg színtípus + Meleg színtípus

Tavasz + Ősz Meleg Ősz
(Tavasz-Ősz)
meleg osz - meleg tavasz
Ősz + Tavasz Meleg Tavasz
(Ősz-Tavasz)
Hasonlóképp tiszta karakterű a Meleg Ősz és a Meleg Tavasz típusa is.

Ez a két paletta is nagyon közel van egymáshoz, sőt, akár egymás színeiből is bátran szemezgethetnek amellett, hogy megtartják az évszaktípusuk fő karakterjegyeit.
A Tavasz típus könnyedebb, világosabb, az Ősz típus kicsit mélyebb, lágyabb.

 

Látható, hogy a színtípusok rendszerében ott is találhatunk kapcsolódási pontokat, ahol elsőre nem is várnánk. Viszont ha megértjük az összefüggéseket, egy gyönyörű, sokszínű, mégis együtt(működő), harmonikus színrendszer bontakozik ki előttünk, aminek kihasználásban tulajdonképpen csak a fantáziánk szabhat határt. :)


"A lényeg, hogy azzal foglalkozz, ami Te vagy, találd meg az életben a megfelelő segítőtársakat, és teremtsd meg a belső harmóniádat. Csak ez számít, semmi más." Szepes Mária

Az oldal tetejére

Szőke hajú Sötét Tél, azaz kivételek mindig vannak

$
0
0

A magyar átlag inkább nevezhető barnának, mint szőkének, különösen ha Tél típusokról van szó.
A világos-közép-és sötétbarnán át a feketébe hajló, természetes hajszínekben pompáznak a leggyakrabban. Mondhatni nagyítóval kell keresnünk kis hazánkban a szőke hajú Tél típust, ha mégis előfordul, a leggyakrabban a Hideg, vagy az Élénk altípusba tartozik, üde arcszínnel, élénk szemekkel.

A mélyebb tónusú, mediterrán karakternek nevezhető Sötét Tél típusra nem annyira jellemző a világos hajszín, ugyanakkor ritkán, de előfordul ez az eshetőség is.
Azért is szeretnék pár sort írni erről, mert a természet mondhatni kivédhetetlen trükkökkel tudja megkavarni a kártyapaklit, ha színtípusokról van szó. Ne feledjük: a genetika világában nincsenek kőbe vésett szabályok!

Adottság, vagy tünet?

Az elmúlt években emlékeim szerint két-három olyan Sötét Tél típussal találkoztam, akiknek a természetes hajszíne szőke volt. (Szemben a száz másikkal, akiknek nem.) :)

Ebből az egyik sajnos inkább volt nevezhető egy összetett egészségügyi probléma tünetének, így semmiképp sem általánosítható. (Hormonális okok miatt a hajszín kiszőkült.)

A másik alaphelyzet egyszerűen csak a pigmentek csalóka játéka volt: a hölgy “nyár típusú hajszínéhez” “tél típusú bőr-és szemszín” párosult.
Természetesen egyik esetben sem klasszikus, világos szőkét kell elképzelnünk: ezek a hajszínek leginkább a dohányszőkéhez, középszőkéhez hasonlatosak, középtónusúak, azaz nem is túl világosak, nem is túl sötétek. Jellemzőjük, hogy festettnek tűnnek, disszonánsak az arc mellett, mivel tompábbak az adottságoknál.

A hajszín is fontos, de nem kizárólagos

Ha egészében megfigyeljük a megjelenésünket, akkor azt látjuk, hogy a színtípusunkban a bőrtónusunk a legmeghatározóbb (mivel a legnagyobb felületet képviseli), majd ezután következik a szem-és a hajszín. Együtt működnek igazán, viszont ha valami úgymond kiiktatásra szokott kerülni színtanácsadás során, az a hajszín. Különösen akkor, ha kevésbé előnyös.

Nagyon izgalmas példája a genetika sokféleségének a Salamon-szigeteken élők megjelenése. Európa után itt a legmagasabb a lakosság körében a szőke hajszín előfordulásának az aránya. Értelemszerűen a szőke hajszíntől nem lesznek Tavasz, vagy Nyár típusúak. :)
(Persze az ő esetükben a szőke hajszín nem vesz vissza olyan mértékben a kontrasztokból, mint egy európai arcnál.)

sotet tel nyari hajszin02

Salamon-szigetek, Tél típusok, szőke hajjal.

Amikor jól jön egy kis külső segítség

Alapvetően úgy hiszem (és ezt a blogban többször is említettem már), hogy a természet adta színeink harmonikusak úgy, ahogy vannak. És valóban, ezt a megközelítést igazoltnak is látom az esetek 80-90%-ban. Azonban előfordulhat, hogy valami mégsem teljesen tökéletes, és ilyenkor szinte mindig a hajszín az összképben a ludas. Lehet sárgásabb, vörösesebb pigmentáltságú, lehet deresebb, lehet kicsit világosabb, fakóbb mint a legideálisabb színünk. (A kelleténél sötétebb természetes hajszínt még nem láttam.)

Jelen példában hiába beszélünk tehát természetes árnyalatról, összességében az illető akkor fogja tudni teljes dinamikájában kihasználni a színpalettáját, ha hajszínt vált. (És ez fogja kihangsúlyozni azonnal a vonásait, a szemét, a bőrét is egyben!)

Amikor tehát megpróbáljuk megítélni a színtípusunkat, gondoljuk át: vajon nem történt-e akár hormonális, akár kémiai, akár egyéb hatás, ami módosíthatott az eredeti hajszínünkön? (Figyelem, az intenzív napfény is roncsolja, kiszívja a hajvégeket és módosíthatja a természetes színt!)
Nem lehetséges-e, hogy pusztán csak egy-két tónust kellene váltanunk ahhoz, hogy kihozzuk tincseinkből a maximumot? Ha végképp elvesznénk a hajszínek rengetegében, takarjuk le egy semleges pánttal úgy, hogy csak egy-két milliméter látszódjon belőle, és mérjük fel a megjelenésünket más perspektívából is.

sotet tel nyari hajszin

Azóta, a visszajelzések alapján, mindegyik hölgy (előnyös) hajszínt váltott. Egyikükkel találkoztam is októberben, és nem ismertem meg. Szembe jött velem egy vörös ajkú, ébenhajú, mély barna szemű bombázó, és ő köszönt rám, mert én azzal a gondolattal voltam éppen elfoglalva: Mennyire fantasztikus is lenne, ha minden ötvenes nő ilyen káprázatosan festene!
:)

Képek forrása: google


"Adjál akkor is, ha kevés van neked is, adjál akkor is, ha neked is szükséged lenne rá, adjál akkor is, ha neked nem adtak, adjál akkor is, ha a szavaknál többre van szükség - és közben észrevétlenül a reménység emberévé leszel." Pál Ferenc

Az oldal tetejére

Alaptónusok és kölcsönhatások – Ősz és Tavasz típusok

$
0
0

Egy előző bejegyzésben sorra vettük, hogyan is hatnak egymásra a különböző színtulajdonságok a hideg színtípusok szemszögéből. Mielőtt folytatnánk a Tavasz és az Ősz altípusaival, ismétlésként tekintsük át még egyszer az évszaktípusok fő alapjegyeit:

evszakok-alapjegyek

  • A Nyár típust a közepes színtartományok, és az égbolt, a vízek hűs-szürkés-kékes tónusai jellemzik, így alaphangulatában a legjobban egy semleges középkék mutatja meg a karakterét.
  • A Tél típus hasonlóképp hűvös, viszont a jelzői (akárcsak a színei) sokkal erőteljesebbek. A domináns, határozott, erős sötétkék tökéletes kiindulópontja a színpalettáinak.
  • Az Ősz típust a borostyán aranyló ragyogása festi le a legjobban, mely se nem túl élénk, se nem túl tompa. Benne rejtőzik a természet dús sokszínűsége, és a színeinek arany-vörössel átitatott egzotikuma.
  • A Tavasz a napsárga, a nárcisz-sárga üde és friss alaptónusában pompázik, mindent átitat ennek a színnek az energikussága és az optimizmusa.

 

A tizenkettes színfelosztásban mindegyik évszak találkozik mindegyik évszakkal, így az alapjegyeik is. Nem pusztán kivilágosítják, élénkítik, vagy sötétítik, tompítják egymást, de egyben a színeik hidegségére és melegségére is hatással vannak.


ŐSZ TÍPUS Színhőmérséklet Közös színtulajdonság Hatás
+ TÉL TÍPUS Meleg + hideg = meleg/semleges Sötét Sötétebb, mélyebb, kékesebb
+ NYÁR TÍPUS Meleg + hideg = meleg/semleges Lágy Világosabb, lágyabb, szürkésebb
+ TAVASZ TÍPUS Meleg + meleg = meleg Meleg Világosabb, aranylóbb, élénkebb

 

osz tipusok

Ősz + Tél  = Sötét Ősz

Az őszi színeket a tél hideg kontrasztjai megdermesztik, a fekete és a sötétkék pedig elmélyítik. A kevés kis fény is visszavonulót fúj, erőteljes, titokzatos színek uralják a palettát, melyből lassan-lassan elillan a tűz. A teli zöldekből haragos kobaltszínek válnak. A narancsos izzásból hamu-vörös és vérszín. A barnák elmélyülnek, feketébe-szürkébe csúsznak. Minden hordozza magán a (téli) éj közelségét, kissé kékesebb, bordóbb hangulatot áraszt.
Közepes élénkségű, sötét, semleges színek a dominánsak a színpalettán. Minden viharszínű, kavargó, intenzív, átható. A Sötét Ősz tehát méltóságteljes határán egyensúlyoz a téli és az őszi színeknek.

Ősz + Nyár = Lágy Ősz

Az őszi színeket a nyári színek elcsendesítik és kivilágosítják, akár az eső utáni tájképet a felszálló pára. A nyár típus közelsége nagyon is érezhető a palettán: minden szürkésebb, puhább, ködösebb, padlizsánosabb fényt kap. Mégsem jutunk el az egyértelmű, hideg színek mezejére.
A Lágy Ősz megőrzi a jellegét, csak minden keserűbben található meg rajta: a barnák kávé-és mokkaszínekbe fordulnak, a barackszínek rózsásabbá válnak, a zöldek éteribbé. A nyár közelségétől a sötét színek meglazulnak, és könnyű egységgé formálódnak a közepesen élénk, közepesen mély árnyalatokkal.
A Lágy Ősz tehát szürkés, tompa, nagyon visszafogott paletta, mely leginkább egy porcukor réteg alatt pihenő, viaszos-mézes-okkeres süteményre emlékeztethet minket.

Ősz + Tavasz= Meleg Ősz

Az őszi színeket a tavaszi színek felmelegítik, akár a lehullott faleveleket az utolsó, sugárzó napsütés. Élénkítik, üdébbé teszik őket, ugyanakkor a Meleg Ősz tisztasága nem vetekedhet egy tavaszéval. A színek igazi narancsos, meleg, borostyán fénnyel ragyognak, távol áll tőlük bármi hűvös, hideg hatás. A terrakották, a lágyabb-izzó naplemente színek itt mutathatják meg teljes pompájukat, ahogy az igazi, klasszikus meleg barnák, drappok, khekik, olíva-terep- és földszínek sokasága is.
A Meleg Ősz tehát narancsos, izzó, közepesen élénk, minden ízében meleg színvilágú paletta.


TAVASZ TÍPUS Színhőmérséklet Közös színtulajdonság Hatás
+ TÉL TÍPUS Meleg + hideg = meleg/semleges Élénk Tisztább, mélyebb, kékesebb
+ NYÁR TÍPUS Meleg + hideg = meleg/semleges Világos Világosabb, szürkésebb
+ ŐSZSZ TÍPUS Meleg + meleg = meleg Meleg Mélyebb, narancsosabb

tavasz tipusok

Tavasz + Tél = Élénk Tavasz

A téli és a tavaszi színek találkozásából jön létre a legdinamikusabb, legtisztább színcsokor mind közül. Mintha a színek egymással versengenének az első helyért, mindig találunk vibrálóbbat, telítettebbet, tisztábbat az előzőnél.
Az Élénk Tavasz maga mögött hagyja a Meleg Tavasz báját. Amúgy is feltűnő árnyalatait megcsípi a vörös és a kék fénye, a téli színvilág szikrázó, királynői ereje.
A kékek türkizben és azúrban tündökölnek, a pirosak merészen menetelnek pipacsszínekből a korall-vörösekbe. Minden harsány, és még harsányabb… Majd jön a sárga, és Napkirályként győzedelmeskedik az extravagáns káosz fölött. Mi sem bizonyítja jobban a Tél típus közelségét, mint az, hogy a fekete is szerepel a palettán. És az ibolya. A tiszta zöld. Igazából bármi, ami elég élénk ahhoz, hogy beállhasson a sorba.
Az Élénk Tavasz színei között bármi megtörténhet.

Tavasz + Nyár = Világos Tavasz

A nyári színek a tavaszi vidámságot letompítják és légies, játékos magasságokba emelik. Olvadt, finom, szirmokra, habcsókokra, koktélokra, krémekre emlékeztető színeket látunk, valahol a két évszak határán.
Olyannyira szorosan, hogy úgy tűnhet, a Világos Tavasz közelebb áll testvér-évszakához, a Világos Nyárhoz, mint a többi tavasz típushoz.
Hasonlóképp semleges típus, mint egy Élénk Tavasz, színei azonban súlytalanabbak, szürkésebbek, már-már egybefutnak a nyári rózsaszínekkel, lilákkal, szürkékkel. Mégis megmaradnak ezen az érzékeny, és felhőfoszlányként úszó peremvidéken, csak éppen narancsos fény nélkül: egy kicsit minden kékesebb és világosabb és lágyabb, mint a többi tavaszi palettán.
A Világos Tavasz tehát világos, könnyed, egy leheletnyit rózsás.

Tavasz + Ősz = Meleg Tavasz

Az őszi színek komolyabbá és narancsosabbá teszik a tavaszi árnyalatokat. Egy csipet mélység érződik minden színben: a borsózöld, a lazacvörös, baracksárga kevésbé vad, de még közel sem komor.
Az ősz érett és napcsípte melegséget csal a palettára, mely így a legmelegebb, legsárgásabb, legaranylóbb, “leggyümölcsösebb” mindegyik színtípus közül.
A meleg színek fény-és színkavalkádját találjuk a Meleg Tavasz palettáján, életteli türkizekkel, ropogós aranybarnákkal, fű-és smaragdszínekkel feltöltekezve, a varázslatos korall-lazac-barack-és nude színek kicsorduló, lédús hangulatával egészítve ki az összképet.
A Meleg Tavasz tehát meleg, sárgás, narancsos, aranyló.

 

A különböző monitor beállítások miatt a színek eszközönként eltérően jelenhetnek meg! Mit jelent ez?


A színek a fény tettei és szenvedései. Goethe

Viewing all 63 articles
Browse latest View live